Logo

Zbiornik Przykona - Wielkopolska

Zbiornik Przykona znajduje się we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie tureckim. Na terenie kopalni węgla brunatnego „Adamów” w starym korycie rzeki Teleszyny. Powierzchnia wynosi około 134 ha, przy średnim stanie wody. Maksymalna głębokość wynosi około 6 metrów. Dno dość monotonne, pozbawione jest górek i dołków. Na jego powierzchni znajduje się około 3 hektarowa wyspa. 


Jest to jedno z niewielu łowisk gdzie większość brzegów jest ogólnie dostępna i bez większych problemów zwodujemy tu łódź. Brzeg wschodni tego zbiornika jest zalesiony. Bardzo dogodny dojazd do tego jeziora i bliskość ważnych dróg krajowych, powoduje rosnące zainteresowanie tą wodą.  Aby dobrać się do sporych w tej wodzie szczupaków, okoni i sandaczy, najlepiej jest zaopatrzyć się w łódź. Dość płytka strefy przybrzeżna ma tendencję do dość szybkiego pokrywania się roślinnością. Dlatego warto poszukać drapieżników od strony otwartej wody. Jak każdy młody zbiornik, tak i ten, charakteryzuje się szybkim przyrostem i dużą ilością ryb drapieżnych. Przykona właśnie teraz ma przed sobą kilka lat obfitych. 


Oprócz klasycznych przynęt spinningowych warto tu zarzucić wędkę z żywcem lub martwą rybką. Sandacze trzymają się też blisko wyżej opisywanej wyspy, na podwodnych twardych zboczach lub pośród pojedynczych głazów. Najlepsze efekty miejscowi wędkarze mają przy stosowaniu wszelkiej maści gum.  Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki ryb, to warto zapolować tu na: karpie, amury, liny, karasie, płocie i leszcze. Zwłaszcza te ostatnie już teraz mają się tu bardzo dobrze i dorastają do dość pokaźnych rozmiarów. Skuteczne może okazać się dość obfite nęcenie. Bo do zanęconych leszczowych miejsc często zaglądają karpie i amury. Sprawdzoną przynętą jest tu kukurydza, na którą chętnie biorą prawie wszystkie białe ryby. Warto tu zajrzeć jesienią, kiedy zamiera ruch turystyczny i tylko niezmordowani wędkarze, uganiają się za największymi drapieżnikami. Woda ta, w tym okresie, może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. A pobicie życiowego rekordu może okazać się całkiem realne.  


Najbliższe otoczenie Przykony to prężnie rozwijające się zaplecze turystyczne tutejszej gminy i okolicznych miejscowości. Coraz więcej tu amatorów turystyki wodnej, zwłaszcza windsurfingu i żaglówek. Dobra woda do kąpieli – kilka miejsc do plażowania i weekendowego odpoczynku z całą rodziną. W tym regionie Polski warto odwiedzić takie miejscowości jak powstałe we wczesnym średniowieczu Turek czy Uniejów. Można też zajrzeć do sławnego zamku w Łęczycy, aby oglądać wspaniałe turnieje rycerskie.


 

Top