Logo

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

                  

Tykocin jest miasteczkiem na przełomie dwóch parków- Biebrzańskiego i Narwiańskiego. Te spokojne i lekko senne miasteczko stanowi najstarszy zespół urbanistyczny dawnego Podlasia z zachowanym układem. Położony na krańcu Puszczy Knyszyńskiej, nad rzeką Narwią kryje w sobie bogactwo ponad stu obiektów zabytkowych.

Jednym z nich jest zrekonstruowany przez prywatnego właściciela zamek. Odbudowany został na fundamentach XVI wiecznego zamku będącego wtedy własnością króla Zygmunta Augusta- Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy. 

Zamek został zbudowany na planie trapezu z dziedzińcem. Na jego rogach znajdowały się 4 cylindryczne wieże, zaś w odległości ok. 15 metrów zamek był dodatkowo chroniony przez ceglany mur otoczony fosą. Wnętrze zamku były niezwykle bogato zdobione. Zamek w Tykocinie miał burzliwą przeszłość, wielokrotnie był niszczony przez pożar, powódź, najeźdźców czy służył jako surowiec do innych inwestycji. Ostatecznie w 2002 roku został rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne, by na powrót nadać zamkowi jego świetność.

Obecnie co roku odbywa się w Tykocinie rekonstrukcja bitwy o Tykocin i zamek, towarzyszą temu imprezy regionalne oraz jarmarki. Zwiedzanie zamku trwa około 30 minut, odbywa się wraz z przewodnikiem.

Top