Logo

Z Archiwum X – Obcy w Emilcinie – Lubelszczyzna

Turystów do Opola Lubelskiego i okolic przyciąga niezwykłe piękno ziemi lubelskiej, pobliski Wrzelowiecki Park Krajobrazowy wraz z doliną Potoku Wrzelowieckiego, liczne ścieżki rowerowe, gościnne gospodarstwa agroturystyczne. Niemniej jednak nie tylko tego poszukują turyści odwiedzający pobliski Emilcin. Dodajmy, specyficzny gatunek turystów, bo i atrakcja jest specyficzna. Co więcej, jedyna tego rodzaju w Polsce. Jest to mianowicie miejsce, gdzie w latach 70. ubiegłego wieku doszło do spotkania mieszkańca Emilcina z przybyszami z kosmosu.


Od samego początku historia ta wzbudzała mieszane odczucia – od entuzjazmu ufologów i poszukiwaczy zjawisk paranormalnych po delikatnie rzecz ujmując dezaprobatę środowisk naukowych, a nawet mieszkańców Emilcina, w tym samego świadka zdarzeń. Właśnie w 1971 r. Jan Wolski spotkał na leśnej polanie, nieopodal swojego domu, dziwnie wyglądających człekokształtnych. Byli niscy, ciemnej karnacji, ubrani w obcisłe kombinezony, porozumiewali się nieznanym językiem. Sprawiali wrażenie przyjaźnie nastawionych, nakłonili rolnika do wejścia na ich statek. Tam przeprowadzili na nim serię bezbolesnych badań, po czym odlecieli. Dźwięk odlatującego pojazdu był słyszany przez kilku świadków. Miejsce „postoju” wehikułu badano wielokrotnie i istotnie pozostały znaki po bytności dziwnych istot w postaci śladów małych stóp.


Znawcy tematyki teoretyzują, że zagadkowa wizyta mogła mieć coś wspólnego z tzw. Diabelskimi Kamieniami, rozsianymi również na terytorium Polski, z których jeden znajduje się nieopodal Emilcina, stanowiąc element sieci nawigacyjnej UFO. Kilkakrotnie dokonywano jeszcze rekonstrukcji wydarzenia, przeprowadzano wywiady z Janem Wolskim, badano miejsce zdarzenia. 


Opis wydarzeń emilcińskich znalazł się w licznych periodykach na całym świecie, związanych z tematyką zjawisk paranormalnych. W 2006 r. nieopodal miejsca spotkania z obcymi powstał z inicjatywy Fundacji „Nautilus” pomnik UFO – jedyny taki obiekt w Polsce i chociażby z tego powodu wart zobaczenia. Tematykę UFO w Emilcinie propaguje również odbywający się regularnie od 2006 r. w początkach maja Piknik Ufologiczny.

Top