Korzystając z naszych usług o każdej porze roku spędzisz wspaniały urlop, odpoczywając od miejskiego gwaru, zrelaksujesz się podczas leśnych spacerów i wędrówek, płynąc kajakiem,żaglówką lub statkiem, łowiąc ryby, jeżdżąc na nartach, bojerem, konno lub rowerem,zażywając uzdrawiającej kąpieli w ruskiej banii, smakując regionalnych potraw i napitków, a to wszystko w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Wigry, które jest sercem Wigierskiego Parku Narodowego, a ten z kolei znajduje się w centrum Suwalszczyzny – najdalej na północny – wschód wysuniętego krańca Polski, wciśniętego pomiędzy Białoruś, Litwę i rosyjski Obwód Kaliningradzki. Tutaj zobaczysz najpiękniejsze formy terenu związane z obecnością lądolodu najmłodszego zlodowacenia : głębokie rynny polodowcowe, kręte wały ozów i wysokie pasma wzgórz morenowych. Krajobraz ten jest niezwykły, ponieważ łączy cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami i rozległymi kompleksami leśnymi.
W tej baśniowej krainie usytuowany jest nad jeziorem Wigry nieopodal przepływającej Czarnej Hańczy Zespół Poklasztorny Zakonu Kamedułów, wykorzystywany jako centrum kulturalne i rekreacyjne oraz kultu religijnego. Na północnym krańcu tego jeziora funkcjonuje Stacja Edukacyjna „Wigry” – Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku, powstałe w efekcie modernizacji dawnej Stacji Hydrobiologicznej, która w okresie międzywojennym XX w. mieściła prężny ośrodek naukowo-badawczy światowej sławy. Na południowym brzegu jeziora Wigry, gdzie jego wody stykają się z Puszczą Augustowską, funkcjonuje zabytkowa Wigierska Kolejka Wąskotorowa zbudowana w początkach XX w. Kompleks ten w pełni wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych.
Zapraszamy do odwiedzenia okolic jeziora Wigry i skorzystania z naszej bogatej oferty.
Atrakcje, które warto zobaczyć i skorzystać w Wigierskim Parku Narodowym:
Muzeum Wigier w Starym Folwarku – w tym muzealnym budynku, gdzie dawniej mieściła się stacja hydrobiologiczna jest prezentowanych wiele multimediów, które umożliwiają poznanie jeziora Wigry i okolic. Można obejrzeć wystawę, która streści działalność stacji, jest dostępne obejrzenie sali laboratoryjnej tzw. awiwarium, można zajrzeć także w głąb lodowca i zapoznać się z przyrodą Wigierskiego Parku Narodowego.
Rejsy łodzią „LEPTODORA” – jest to motorowa łódź, która zabiera swoich pasażerów na wycieczki przyrodnicze i edukacyjne po wodnych ścieżkach jeziora Wigry. Jest to niebywała atrakcja Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Szklane okna umieszczone w podłożu łodzi umożliwiają nam obserwację żyjątek wodnych oraz roślinności Wigier.
SIEĆ ŚCIEŻEK EDUKACYJNYCH WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO – leśne przechadzki po Wigierskim Parku Narodowym są bardzo lubiane przez turystów pieszych oraz rowerzystów.
KLASZTOR W WIGRACH – pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach na półwyspie otoczonym przez jezioro Wigry stanowi dzisiaj najbardziej popularne miejsce na Suwalszczyźnie i to miejsce tworzy niepowtarzalny klimat.
WIGIERSKA KOLEJKA WĄSKOTOROWA – kolejka kursuje na 10-kilometrowej trasie z Płociczna poprzez południową część Wigierskiego Parku Narodowego do Krusznika. Przystanki przewidziane są w bardzo atrakcyjnych, malowniczych zakątkach nad samą linią brzegową Wigier.
REJSY STATKIEM STATKIEM PAPIESKIM TRYTON – Rejsy statkiem „TRYTON” po jeziorze Wigry położonym na Suwalszczyźnie odbywają się od maja do września każdego roku. Statek pływa trasą papieską, czyli szlakiem wodnym, którym w 1999 roku płynął podczas swojej pielgrzymki papież Jan Paweł II.
SZLAKI PISZE I ROWEROWE
Atrakcje turystyczne w Suwalskim Parku Krajobrazowym, które warto zobaczyć:
JEZIORO JACZNO – jezioro na Pojezierzu Suwalskim w gminie Wiżajny. Wokół jeziora prowadzi siedmiokilometrowy szlak turystyczny. Trasa rozpoczyna się i kończy we wsi Smolniki.
GÓRA CISOWA – suwalska tzw. „ Fudżijama”. Góra ma wysokość 256 metrów i jest to morenowe wzniesienie w części wschodniej Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Niegdyś rosło tam ogromne drzewo zwane cisem, stąd też nazwa Góra Cisowa. Górę Cisową otaczają cztery jeziora. Jest to punkt widokowy z panoramą na zagłębienie Szeszupy.
SMOLNIKI – Smolniki to osada wiejska, która jest położona nieopodal granicy z Litwą, należy do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Z wieży widokowej można podziwiać krajobraz trzech jezior kleszczowieckich: Perty, Kojle, Purwin oraz górę Cisową.
GÓRA ZAMKOWA – wzniesienie o wysokości 228,1 m. n.p.m., z którego rozpościera się widok na cztery jeziora: Szurpiły, Jeglówek, Jegluweczek i Kluczysko. Na zboczach góry można dostrzec zarysy trzech pierścieni wałów obronnych warownego rodu Jaćwingów.
REZERWAT RUTKA Z PLATFORMĄ WIDOKOWĄ – Rezerwat „Rutka” to unikalne w skali krajowej głazowisko, jezioro wytopiskowe oraz kompleks wzgórz morenowych. Głazy (granity i gnejsy) rozrzucone są na przestrzeni 0.5 km. kw., naniesione zostały przez lodowiec skandynawski. Są one charakterystycznymi elementami polodowcowego krajobrazu Suwalszczyzny Kamienie leżą niemal w całości na powierzchni gruntu.
JEZIORO HAŃCZA – to najgłębsze jezioro w Polsce. Głębokość Hańczy wynosi 108,5 m, jest jeziorem polodowcowym, rynnowym. Jezioro Hańcza jest wspaniałym miejscem do nurkowania, dno jeziora jest specyficzne, mnóstwo tutaj rowów, dołów, górek i stromych wąwozów. Wiele baz nurkowych ze sprzętem znajduje się we wsi Błaskowizna. Tu płetwonurkowie zaczynają swoją podwodną przygodę.
STARA HAŃCZA – mieści się tam park dworski i ruiny tego dworu. Jest to dawna posiadłość szlachecka, jej pozostałości. Dwór jest usytuowany na wzniesieniu, dzięki czemu widać panoramę jeziora Hańcza, w dniu dzisiejszym możemy zauważyć tylko stare podpiwniczenie oraz pomnik przyrody z aleją z licznych drzew lipowych.
GÓRA LESZCZYNOWA – znajduje się we wsi Przełomka, jest obficie zalesiona, to strome urwisko przy samym jeziorze Hańcza. Jest to jedno z najwyższych wzniesień Suwalskiego Parku Krajobrazowego 272 m n. p. m. Punkt widokowy Góry Leszczynowej mieści się nad Jeziorem Hańcza.
MOLENNA STAROOBRZĘDOWCÓW W WODZIŁKACH – jest to drewniana świątynia staroobrzędowców, którzy są potomkami Rosjan, należą do odłamu rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, powstałego po reformach patriarchy Nikona.
GŁAZOWISKO BACHANOWO I ŁOPUCHOWO – obejmuje obszar, który ukształtował się przez lądolód skandynawski, dlatego na jego obszarze leżą ogromne głazy. Utworzone są tutaj dwa rezerwaty, które są okazem, dzięki tym niepowtarzalnym głazowiskom.
TURTUL – w tej miejscowości mieściła się dawna osada młyńska, jest usytuowana na jednym z pagórków ozu turtulskiego. Z tamtą jest widok na staw tur tulski oraz spiętrzenia wód Czarnej Hańczy powstałego na potrzeby dawniej czynnego tutaj młyna wodnego.
SKANSEN GOŚCINIEC DRUMLIN W UDZIEJKU – znajduje się on bezpośrednio w centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest to zagroda wiejska charakterystyczna dla XIX wieku na terenie Suwalszczyzny. Skansen robi wrażenie poprzez zachowanie detali, dachu z wiórów, elementów z gliny. Mieści się tam również stajnia. Jest to okazały obiekt, do którego po drodze warto zajechać i zajrzeć do jego wnętrza.
PARK LINOWY – TWIERDZA JAĆWINGÓW W UDZIEJKU – twierdza Jaćwingów to miejsce do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nad brzegiem jeziora mieści się park linowy, składający się z czterech tras, każdy z nich ma inny stopień trudności, jest to także atrakcja przeznaczona dla młodszych turystów. Jest to atrakcyjna i nowoczesna forma spędzania czasu w sposób szczególnie aktywny i dla odważnych.
MŁYN WODNY UDZIEJKU – młyn znajduje się we wschodniej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, około 400 m w prawo od drogi powiatowej Gulbieniszki – Udziejek, za Górą Cisową. Młyn stoi we wsi Udziejek, nad rzeką Szeszupą.
SZLAKI PIESZE I ROWEROWE PO SUWALSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM – widoki, w których można się zakochać. Kto tu raz przyjedzie, z pewnością będzie wracał i tęsknił. Polecamy zwiedzanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego na rowerze. Trasy są świetnie oznakowane, przebiegające w większości po szutrowych, utwardzonych drogach.