Logo

Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa

                   

Wąskotorowa kolejka turystyczna, której trasa biegnie wzdłuż południowego brzegu jeziora Wigry

Wigierska kolejka wąskotorowa to jedna z ciekawych atrakcji Suwalszczyzny. Urokliwe małe wagoniki przywodzą na myśl pojazd z bajki, ciuchcię z dobranocki dla dzieci. Piękne położenie kolejki jakim jest przełom Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej pięknie dopełnia całości i efektu bajkowości.

Kolejki wąskotorowe budowane były w Polsce do celów hutniczych, wydobywczych oraz leśniczych. Nazwa wzięła się z powodu mniejszego niż w standardowej kolei prześwitu między kołami. Wigierska Kolej Wąskotorowa zbudowana była do celów leśnych, jej trasa początkowo wynosiła 36 km. Położone w okolicy jeziora- Wigry, Zelwa i Wierśnie były świetnym miejscem magazynowania drewna i to obok nich przebiegał szlak kolejki. Działalność leśną zakończyła w 1989 r. i dwa lata później została wpisana do rejestru zabytków jako jedna z najdłużej działających kolejek leśnych w Polsce.

Wigierska kolejka jest jedną z nielicznych kolejek całorocznych, działalność turystyczna zaczęła w 2000 r. Obecna trasa ma 10 km i prowadzi między miejscowościami Płociczno i Krusznik. Po drodze zorganizowano 4 punkty widokowe, przy których kolejka się zatrzymuje by można było podziwiać piękno okolicznych krajobrazów.

                         
                         
                         
                         
                         
                         

Noclegi w okolicy - Wigierska Kolej Wąskotorowa

CENA PLN
40.00 os/noc
CENA PLN
30.00 os/noc
CENA PLN
280.00 os/noc
CENA PLN
50.00 os/noc
CENA PLN
50.00 os/noc
Top