Logo

Wielka Synagoga w Tykocinie

 Wielka Synagoga w Tykocinie

                       

Prawdziwą atrakcją na Podlasiu jest Wielka Synagoga w Tykocinie. Stanowi ona jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce oraz jest drugą co do wielkości po synagodze krakowskiej. Synagoga pochodzi z 1642 roku i została wybudowana na miejscu jeszcze starszej, drewnianej bożnicy. W latach 40 XIX wieku przeszła gruntowny remont i stałą się ważnym ośrodkiem intelektualnym Żydów. 

W czasie II wojny światowej synagoga została zdewastowana przez Niemców, którzy w jej wnętrzu urządzili magazyn, a wszelkie kosztowności rozgrabili. Po wojnie, we wnętrzu świątyni nadal urządzone były magazyny, a dodatkowo w 1965 roku zniszczenia dopełnił pożar, który pochłonął resztę cudem zachowanego wyposażenia.

Cztery lata trwał generalny remont, który rozpoczął się w 1974 roku, ale pozwolił przywrócić dawną świetność temu miejscu. Od 1977 roku stanowi Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie i posiada bardzo bogate zbiory przedmiotów związanych z kulturą żydowską. 

Murowany budynek synagogi został wzniesiony na planie kwadratu o bokach 18 na 18 metrów. We wnętrzu ujrzymy ściany pokryte ornamentami o motywach roślinnych i zwierzęcych oraz napisy w języku hebrajskim i aramejskim będące cytatami biblijnymi i tekstami modlitw. W samym centrum synagogi znajduje się bima- miejsce, z którego przemawia rabin. Wsparta czterema filarami, z pięknymi renesansowymi zdobieniami, jej szczyt wieńczy baldachim, stanowiący strop.

Do Tykocina pierwsi Żydzi trafili około 1522 roku. Żyli na tych ziemiach aż do 1941 roku, kiedy to hitlerowcy w ciągu zaledwie dwóch dni- 25 i 26 sierpnia wymordowali ponad 2 tysiące Żydów. Z obławy udało się uciec zaledwie 150 osobom. Do końca wojny, przetrwało tylko 21 osób. Jedenaście spośród nich wspólnie wydało w Izraelu książkę będącą skarbnicą wiedzy o życiu w przedwojennym Tykocinie. Dziś Tykocin jest miejscem chętnie odwiedzanym przez przyjezdnych, ponad 60% gości to odwiedzający zza granicy, głównie z Izraela.

Top