Logo

Wielka Krokiew w Zakopanem

Otwarcie skoczni miało miejsce w marcu 1925 r. Wybudowano ją według projektu Karola Stryjeńskiego na skalnym zboczu góry Krokiew (1378 m n.p.m.). W konkursie podczas otwarcia obiektu wygrał Stanisław Gąsienica-Sieczka, który osiągnął odległość 36 metrów. Dziś ten wynik jest dla nas śmieszny, ale w tamtych czasach był dużym osiągnięciem.


Od tamtego czasu skocznia, znajdująca się zaledwie 15 minut marszem od Krupówek, była wielokrotnie przebudowywana. Dzięki ostatniej przebudowie z 2001 r. Wielka Krokiew otrzymała homologację FIS, co pozwala na organizowanie na niej zawodów międzynarodowych. Jej punkt konstrukcyjny umieszczono na 120 metrze, długość rozbiegu to 91 metrów, a kąt jego nachylenia to 35º.


Rekord skoczni należy do Svena Hannavalda i wynosi 140 m. Ustanowił go w 2003 r., pobijając wcześniejszy, który wynosił 136,5 m i należał do Adama Małysza. Na skoczni co roku odbywa się konkurs w ramach Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, który ściąga do Zakopanego tłumy miłośników tego sportu.Top