Logo

Wasilków

wasilków

Wasilków – to nieduże miasteczko leżące koło Białegostoku.  Według legendy początki osadnictwa sięgają II połowy XIII wieku, natomiast miasto założył  w 1566 roku król Zygmunt August.

Miasteczko położone jest na skraju  Puszczy Knyszyńskiej, co przyciąga swoimi walorami przyrodniczymi. Dostrzec tu można kilka interesujących zabytków. Ciekawy jest renesansowy układ rynku, z którego można zacząć swoją wędrówkę. Znajduję się tu Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z 1853 roku, dzwonnica.  Nieco dalej od rynku znajduje się Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z 1883 roku. Innym zabytkiem jest cmentarz rzymsko - katolicki na którym znajdują się ciekawe figury z lat 30 XX wieku a także cmentarz żydowski z II połowy XIX wieku. Liczne zabytki dawnej wsi można zwiedzać na terenie  skansenu – Białostoskie Muzeum Wsi.

Wasilków nierozerwalnie jest złączony z  pobliską miejscowością , w której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.  Jest tu Sanktuarium Maryjne Archidiecezji Białostockiej. Co roku przyciąga tłumy pielgrzymów. Warto wspomnieć  iż miejsce kultu wzięło swój początek w XVIII wieku, którego nazwa pochodzi od cudownego źródełka. Według legendy woda uzdrowiła niewidomego szlachcica. Na górze znajduję się kościół, grota, kaplice Boleści Maryi, wzgórze krzyży i źródełko.

Top