Logo

Ublik

ublik

Ublik jest niezwykle kameralną miejscowością letniskową na Mazurach położoną pomiędzy dwoma jeziorami: Ublikiem Małym i Ublikiem Wielkim. Wioska znajduje się między Orzyszem a Giżyckiem.

Jezioro Ublik Mały nazywane jest “Szmaragdowym Jeziorkiem”. Takie określenie bierze się od koloru wody, na który zabarwia ją pewien gatunek glonów występujących w jeziorze. Jeziora Ublik Mały i Duży połączone są ze sobą podziemnym kanałem, który wykopano w nasypie kolejowym. Można nim przepłynąć kajakiem bądź niewielką łódką, a jego atrakcją jest wspaniałe echo.

Bezpośrednio nad Ublikiem Wielkim znajduje się dawny zespół pałacowo-parkowy. Niegdyś należało do niego 5 folwarków, leśniczówka, gorzelnia, rybaczówka, hodowla koni gorącokrwistych i bydła oraz ponad 1500 ha ziemi. W latach 30-tych i 40-tych XIX w. w pałacu mieścił się pensjonat SS. Dzisiejszy wygląd pałacu znacząco odbiega od wyglądu pierwotnego. Zachowała się jedynie oryginalna oficyna z arkadami. Obecnie w pałacu znajduje się ośrodek wypoczynkowy. 


Informacje zaczerpnięto z:

    J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

    Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

    Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"


Noclegi w okolicy - Ublik

Top