Logo

Sztynort

sztynort

Sztynort jest miejscowością położoną na szlaku Wielkich Mazurskich Jezior. Półwysep, na którym leży, otaczają trzy jeziora: Dargin, Kirsajty i Mamry. Sztynort jest znanym mazurskim portem żeglarskim.Swoją sławę wśród żeglarzy zawdzięcza, zarówno swojemu położeniu, jak i jednej z najsłynniejszych tawern - Zęzy, w której wieczorami rozbrzmiewają szanty wyśpiewywane gardłami żeglarzy, którzy przybili na noc do sztynorckiego portu.

Poza wymienionymi już wcześniej jeziorami należy wspomnieć jeszcze o Jeziorze Sztynorckim. Zasługuje ono jedynie na niewielką wzmiankę, gdyż samo jest niewielkie, a jego wody są bardzo zanieczyszczone. Służy żeglarzom jedynie jako przystań. Jest połączone Kanałem Sztynorckim z jeziorem Dargin.

W Sztynorcie na uwagę zasługuje Pałac Lehndorfów. Lehndorfowie to jeden z najstarszych i najzamożniejszych rodów szlacheckich w Prusach Wschodnich. Czasy świetności pałac ma już dawno za sobą, ale i tak warto go obejrzeć, a zwłaszcza odbyć spacer po niegdyś wspaniałym parku. Przechadzka aleją wysadzoną po obu stronach  wiekowymi bukami, lipami i grabami na pewno sprawi dużą przyjemność. Swój ostateczny kształt pałac uzyskał w latach 1860-1890. Ostatni rodowy właściciel - Heinrich von Lehndorff, został zabity w 1944 roku za udział w spisku na życie Hitlera. 


Informacje zaczerpnięto z:

    J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

    Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

    Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"


Noclegi w okolicy - Sztynort

Top