Szlak garncarski
Z potrzeby ratowania ginących zawodów powstała w powiecie łańcuckim – dawnym polskim zagłębiu garncarskim – idea utworzenia szlaku garncarskiego. Szlak jest obok ścieżki etnograficznej i krajoznawczej również szlakiem rowerowym, odpowiednio oznaczonym, z działającymi wypożyczalniami rowerów oraz wiatami przystankowymi.
Jeszcze pod koniec XIX w. na tym terenie – dzisiaj woj. podkarpackie – funkcjonowało ok. 120 pracowni garncarskich, w których wytwarzano głównie ceramikę czerwoną (glazurowaną) oraz siwą („codzienną”). Dziś działa kilka warsztatów, prezentujących sztukę wytwarzania zarówno naczyń, jak i współczesne dekoracje ceramiczne.
Pierwszą miejscowością na szlaku jest Medynia Głogowska, oddalona o 14 km od Łańcuta. Znajduje się w niej XIX-wieczna zagroda garncarska z tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki. W sezonie, czyli w zasadzie już od maja, prowadzone są tu pokazy i zajęcia garncarskie. Atrakcyjne turystycznie są pomysły na spędzenie dłuższego czasu przy kole garncarskim, zagroda oferuje warsztaty jednodniowe, trzydniowe, weekendowe, warsztaty rodzinne, dla grup zorganizowanych i indywidualne, a projektuje się jeszcze zorganizowanie warsztatów terapeutycznych. W cenie kursu jest wyżywienie, nocleg, a nawet atrakcje turystyczne jak przejażdżki bryczką. W Medyni trudno przeoczyć kościół pw. Nawiedzenia NMP z oryginalną ceramiczną mozaiką, tworzoną przez miejscowych artystów. W swe progi zaprasza również Galeria Ludowe Rzeźby Ceramicznej.
Następnym przystankiem na szlaku jest Medynia Łańcucka, która oferuje turystom również możliwość oglądania procesu wytwarzania ceramiki, jak również aktywnego w nim uczestnictwa. Podobnie w następnych miejscowościach, Pogwizdów i Zalesie, rodzimi rzemieślnicy pokazują swoje wyroby, a także ich powstawanie. Szlak zatacza koło na powrót w Medyni Głogowskiej. O ile nie uda nam się – mimo starań – wykonać własnoręcznie jakiegoś glinianego dzieła sztuki, w każdym z warsztatów można zakupić ceramikę użytkową, jak również wykonywane podobną metodą figurki, elementy ozdobne, instrumenty muzyczne.
więcej informacji na stronie: http://www.medynia.gok-czarna.pl/