szczytno
Szczytno nazywane bywa “bramą Mazur”. Z każdej strony otaczają je jeziora i lasy. W samym mieście są dwa jeziora: Domowe Małe i Domowe Duże. Szczytno jest jednym z popularniejszych miejsc wypoczynkowych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Prawa miejskie otrzymało dopiero w XVIII w., ale już w wieku XIV na jego dzisiejszym obszarze Krzyżacy wybudowali zamek obronny. Dookoła zamku szybko powstała osada targowa. Kolejne stulecia przyniosły rozwój osady i wzrost jej znaczenia w regionie, ale również dużo zniszczeń spowodowanych przez konflikty wojenne, zarazę i pożary.
W XIX i XX w. Szczytno było ważnym ośrodkiem ruchu polskiego na Mazurach. Pomimo silnego procesu germanizacji, ruch polski działał bardzo prężnie. Wydawano tu pisma w języku polskim, organizowano wiece i spotkania. Kres niemieckiej historii Szczytna przyniósł koniec II wojny światowej.
Ciekawym miejscem na trasie zwiedzania Szczytna jest Muzeum Mazurskie mieszczące się w budynku Ratusza Miejskiego. Zgromadzono tu eksponaty prezentujące kulturę ludową Mazur. Wśród zbiorów znajduje się unikatowa kolekcja mazurskich malowanych piecy kaflowych.
Podczas zwiedzania miasta natkniemy się na pomnik Krzysztofa Klenczona – gitarzysty i wokalisty zespołu Czerwone Gitary. To tu urodził się i mieszkał ten znany muzyk. Przez miasto przebiega południk 21 stopni długości geograficznej wschodniej, o czym informuje nas głaz z wyrytym 21º E.
Pisząc o Szczytnie, nie sposób nie wspomnieć o jedynej w Polsce Wyższej Szkole Policji, która kształci wysoko kwalifikowaną kadrę oficerską. Szczytno i jego okolice są doskonałym miejscem na odpoczynek. Przemawia za tym piękno tutejszej przyrody, ale również dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.
Informacje zaczerpnięto z:
J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"