Logo

Stara Hańcza

stara hańcza

  


Stara Hańcza to miejsce gdzie kiedyś (jeszcze po wojnie) stał dwór szlachecki, masywny - posiadający wielkie podpiwniczenia oraz grube mury.  Był bardzo piękny i malowniczo usytowany - na zboczu nadhańczańskiej skarpy. Posiadał duży ogród owocowy, park oraz kilka stawów rybnych. Dziś sterczą tu tylko fragmenty muru fundamentowego skrywające zasypane piwnice.Na przełomie XVIII i XIX wieku starohańczańskie dobra należały do Weroniki z hrabiów Scypionów Grabowskiej. W 1803 r. sprzedano dobra dla Andrzeja Mietlerskiego, a 10 lat później trafiły one w ręce księcia Tomasza Bogumiła Światłopełka-Mirskiego. Był on uczestnikiem powstania listopadowego, za co władze carskie skonfiskowały mu majątek, wystawiony kilka lat później na licytację. Odtąd zmieniał on często właścicieli, którzy prowadzili rabunkową gospodarkę, a grunta orne rozsprzedawali.  W niezmienionym stanie budowli udało się dotrwać do 1946 roku, kiedy to strawił ją pożar. Dziś w tym miejscu są jedynie fundamenty z zachowanymi piwnicami.


W okresie międzywojennym Stara Hańcza była już tylko niewielkim folwarkiem należącym do rodziny Bergerów. Legendy mówią, iż w zatoce na wprost dworu cofające się wojska napoleońskie zatopiły skarb - kasę jednego z korpusów. Prawdą jest, że doszło tu w 1831 roku do potyczki polskich powstańców z carskim wojskiem. Nasz oddział został rozbity. Poległych pochowano we wspólnej mogile we wschodniej części parku. Prawdopodobnie to oni przed bitwą zatopilii kasę powstańczą w jeziorze, aby nie wpadła w ręce wroga.


W niegdysiejszym dworskim parku na szczególną uwagę zasługuje aleja lipowa, która ma status pomnika przyrody. Spacer ścieżką "Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy" pozwoli dostrzec jeszcze inne piękne okazy drzew.Na terenie posiadłości znajduje się plaża z łagodnym zejściem do jeziora Hańcza. Warto skorzystać z kąpieli, bo niewiele jest miejsc, w których tak łatwo można dojść do jeziora.Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

Noclegi w okolicy - Stara Hańcza

CENA PLN
300.00 os/noc
CENA PLN
200.00 os/noc
CENA PLN
35.00 os/noc
Top