Logo

Śladami Dobrego Wojaka Szwejka - Bieszczady

Śladami Dobrego Wojaka Szwejka - Bieszczady


A gdyby tak połączyć piękne widoki ze zwiedzaniem ciekawych miejsc z ulubionej lektury? Taką właśnie inicjatywą turystyczną jest bieszczadzki szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka. Docelowo ma przebiegać przez terytorium Czech, Węgier, Słowacji, Austrii, Polski i Ukrainy, stanowiąc część międzynarodowego Szlaku Szwejka. Szlak można zwiedzać pieszo, wtedy ma długość ok. 200 km, natomiast wariant rowerowy mierzy ok. 180 km. Dostępna jest również wersja dla zmotoryzowanych.


Szlak pieszy przebiega w dużej mierze przez góry i napotyka miejscowości: Radoszyce – Palota (polsko-słowackie przejście graniczne), Stary Łupków, Komańcza, Góra Kamień, Rzepedka (góra), Szczawne, góra Dział (góra), Morochów, Stróżowskie Łazy (góra), Sanok, Orli Kamień (góra), Słonny Wierch (góra), Tyrawa Wołoska, Zawadka, Chwaniów (góra), Liskowate, Krościenko (polsko-ukraińskie przejście graniczne). Dodatkowym wariantem jest trasa na Przemyśl do przejścia z Ukrainą w Medyce. Szlak rowerowy również rozpoczyna się w Radoszycach przez Łupków i Komańczę, następnie biegnie przez Szczawne, Zagórz, Sanok, Tyrawę Wołoską, Liskowate, Krościenko (przejście graniczne); aby wybrać trasę na Przemyśl i dalej przejście w Medyce, należy przed Krościenkiem skręcić na Arłamów.

Szlak urozmaicają tablice z objaśnieniem, co w danym miejscu Szwejk robił, a także cytaty z książki. Takie tablice znajdują się w miejscowościach: Radoszyce, Komańcza, Sanok, Słonne, Stary Łupków, Szczawne, Tyrawa Wołoska, Jureczkowa, Chwaniów, Liskowate, Krościenko. 

W samym Sanoku pięć miejsc upamiętnia pobyt 11 kompanii marszbatalionu N 91 pułku piechoty: dworzec PKP, dawny Bank Lwowski, dawne Gimnazjum i Liceum Królowej Zofii, cmentarz i sanocka ławeczka na deptaku przy ul. 3 maja, gdzie dobroduszny Szwejk siedzi i z wrodzoną sobie prostotą obserwuje rzeczywistość. 

Co roku na początku lipca w Przemyślu organizowane są Wielkie Manewry Szwejkowe dla miłośników bohatera powieści Jaroslava Haška. Impreza odbywa się w atmosferze pikniku rodzinnego, pełnego humoru dzięki iście Szwejkowym konkurencjom, jak np. zawody w przeciąganiu beczki piwa przez San. To właśnie podczas Manewrów w 2005 r. został zainicjowany szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka i służy dziś polskim i zagranicznym turystom.

Top