Logo

Rzeka Łyna

rzeka łyna

Rzeka Łyna jest najdłuższą rzeką w województwie warmińsko-mazurskim. Położone są nad nią m.in. Olsztyn, Dobre Miasto, Bartoszyce, Lidzbark Warmiński. Swój bieg rzeka  kończy w Rosji, w obwodzie kaliningradzkim, gdzie wpływa do rzeki Pregoły. 

W Polsce woda z Łyny napędza 5 elektrowni wodnych.  Rzeka jest bardzo ciekawym szlakiem spływów kajakowych. Pokonując jej poszczególne odcinki, zmienia się stopień trudności. Łyna na wysokości między Jeziorem Ustrych a wsią Ruś przechodzi nawet w rzekę górską.

Najpiękniejsze miejsca znajdują się w okolicach miejscowości Ardapy. Są to skaliste brzegi, zwane “skałkami”. Na całej długości spływu możemy napawać się malowniczymi krajobrazami. Pokonywanie licznych przeszkód na trasie w postaci głazów i powalonych drzew urozmaici nam całą wyprawę.U źródeł rzeki utworzono rezerwat “Źródła Rzeki Łyny”. Początek Łynie daje kilka strumieni. Woda ze źródeł wymywa piaski, które przenoszone są w dół wąwozu po nieprzepuszczalnych iłach. Powoduje to ciągłe cofanie się źródeł Łyny. Teren rezerwatu jest bardzo malowniczy. Wybierając się na spacer żółtym szlakiem trafimy do starego młyna z jeziorkiem i pomostów znajdujących się w jarach nad źródłami.


Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Top