reszel
Niewielkie miasto na Warmii, którego historia sięga XIII wieku. Reszel jest tak wiekowym miastem Warmii i Mazur jak Lidzbark Warmiński i Olsztyn. Wszystkim prawa miejskie zostały nadane na przełomie XIII/XIV wieku.Z XIV wieku pochodzi jeden z ważniejszych zabytków Reszla, czyli zamek biskupów warmińskich. Jest to utrzymana w bardzo dobrym stanie budowla z czerwonej cegły, z dachem krytym czerwoną dachówką. Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na stare miasto wybudowane na planie prostokąta. Jest to typowa średniowieczna zabudowa.
Dziś w zamku mieści się hotel i galeria sztuki współczesnej.Warto udać się na spacer po zabytkowych uliczkach Starego Miasta. Na naszej drodze znajdą się gotycki kościół św. Piotra i Pawła, barokowy kościół Św. Krzyża, ratusz i wiele zabytkowych kamieniczek. Budynek plebanii, który również będziemy mijać po drodze, jest jednym z najstarszych budynków mieszkalnych na Warmii i Mazurach.
Przez Reszel przepływa rzeczka Sajna, która tworzy tu głęboki, zielony jar. Brzegi owego jaru połączone są ze sobą dwoma gotyckimi mostami: Niskim i Wysokim, z których drugi zaliczany jest do najstarszych mostów w Polsce.
Z miejsc o ciekawej historii mamy jeszcze w Reszlu wzgórze nieopodal miasta. Do 1811 r. dokonywano tu publicznych egzekucji i było to prawdopodobnie najstarsze takie miejsce w tej części Europy. Najsłynniejsza egzekucja to spalenie na stosie Barbary Zdunk – kobiety oskarżonej o czary.
Informacje zaczerpnięto z:
J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"