Logo

Relaks w kajaku-Czarna Hańcza w 2 dni

reklaks w kajaku -

czarna hańcza w 2 dni

W chwili wytchnienia po tygodniu pracy proponujemy weekendowy wypad do Puszczy Augustowskiej - na spływ kajakowy rzeką Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. Trasa : Frącki - Mikaszówka - 24 km. 

   

Wybraną trasę - Frącki - Mikaszówka proponujemy pokonać przez 2 dni. Spływ rozpoczynamy w Frąckach. Stąd prowadzi najbardziej malowniczy szlak rzeki Czarnej Hańczy. Rzeka silnie meandruje wśród wzgórz i lasów. Brzegi są porośnięte trzcinami, w których bujnie rozwija się życie. Nie rzadko można spotkać czaplę, bociana i kaczki. Wydaje się że świat cywilizacji wcale tu nie zawitał. Po drodze są leśne biwakowiska, gdzie można się zatrzymać - spożyć posiłek, wypocząć i zażyć kąpieli w rzece. Na miejsce noclegu proponujemy biwak przy jednym z gospodarstw agroturystycznych gdzie można skorzystać z prysznica, a także sauny. Trasa - 11 km.

Następnego dnia szlak Dworczysko-Mikaszówka (13 km). Od rana rzeka Czarna Hańcza będzie nas prowadziła swoim już szybszym biegiem. Rwący nurt ułatwi płynięcie.Omijanie zwalonych pni drzew dostarczy adrenaliny. Można powiedzieć że jest się w sercu Puszczy Augustowskiej. 

We wsi Rygol rzeka Czarna Hańcza łączy się z Kanałem Augustowskim. Zakręt który szerokim łukiem łączy te dwa szlaki wodne może zmylić płynących kajakarzy. Zaabsorbowani spływem, widokami i towarzystwem mogą popłynąć prosto w rzeczkę Omułówek prowadzącą do jeziora Muły, a nie skręcić w prawo w szlak Kanału Augustowskiego.

Kanał Augustowski był największą inwestycją Królestwa Polskiego XIX wieku. Rozpoczęto jego budowę w 1823 roku i ukończono w 1939. Miał umożliwić śródlądowy transport towarów do Bałtyku - połączyć rzekę Narew i Niemen. Ostatecznie nie był eksploatowany jak zakładano. Całkowita długość Kanału wynosi 101,2 km. Posiada 18 śluz, z czego 14 znajduje się po Polskiej stronie pozostałe 4 po stronie białoruskiej. Większość śluz to śluzy jednokomorowe ale jest dwukomorowa (Pniewo - różnica poziomów wód 6,29 m) oraz czterokomorowa (Niemnowo - różnica 9,8m).

Trasa Kanału Augustowskiego w proponowanym przez nas spływie kajakowym to tylko 2 km, które obejmują dwa śluzowania w ręcznie obsługiwanych Śluzach - Sosnówek i Mikaszówka. Jest to bardzo ciekawa atrakcja - szczególnie dla tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności do tej pory przebywać w takim miejscu. Podnoszący się szybko  i z dużym hałasem poziom wody, zamknięcie w wąskiej, porośniętej na ścianach wodorostami śluzie - to niezapomniane przeżycia. Naprawdę warto spróbować!

Spływ weekendowy Czarna Hańcza - Kanał Augustowski proponujemy zakończyć w Mikaszówce - gdzie jest bardzo wiele gospodarstw agroturystycznych i kwater do wynajęcia. W bardzo przyjemnych warunkach można zjeść, wyspać się i odpocząć przed kolejnym tygodniem w pracy.

Co do sprzętu pływającego (kajaki, wiosła, worki wodoszczelne itp.)- można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i oferowanego przez nią transportu. Można również wybrać się na podobny spływ zorganizowany przez biuro podróży.

CENA PLN
240.00 os/noc
CENA PLN
140.00 os/noc
CENA PLN
120.00 os/noc
CENA PLN
120.00 os/noc

Noclegi w okolicy - Relaks w kajaku-Czarna Hańcza w 2 dni

CENA PLN
350.00 os/noc
CENA PLN
40.00 os/noc
CENA PLN
300.00 os/noc
CENA PLN
40.00 os/noc
CENA PLN
400.00 os/noc
CENA PLN
100.00 os/noc
CENA PLN
90.00 os/noc
CENA PLN
35.00 os/noc
CENA PLN
30.00 os/noc
CENA PLN
40.00 os/noc
CENA PLN
50.00 os/noc
CENA PLN
50.00 os/noc
CENA PLN
40.00 os/noc
Top