Logo

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. i obejmuje obszar Pienin Właściwych: Pieniny Czorsztyńskie, Masyw Trzech Koron, Przełom Dunajca i Pieninki. Park jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. 

Pieniny Czorsztyńskie - rozciągające się między Czorsztynem a przełęczą Chwała Bogu (Szopka) i Wąwozem Szopczańskim. Połogi grzbiet pokrywają płaty lasów i łąk oraz skrawki pól. Najwyższe wzniesienia: Nowa Góra (902 m n.p.m.) i Macelak (856 m n.p.m.).

Masyw Trzech Koron - wznoszący się między przełęczą Szopka na zachodzie a doliną Pienińskiego Potoku na wschodzie. Stanowi najbardziej zróżnicowaną krajobrazowo i zarazem najefektowniejszą część Pienin. Liczne wysokie ściany skalne i usypiska piargów są miejscem występowania unikalnej flory i fauny.

Pieninki - malownicza grań ciągnąca się od doliny Potoku Pienińskiego na zachodzie, po dolinę Dunajca koło Szczawnicy na wschodzie. Najwyższe szczyty: Sokolica (747 m n.p.m.) i Czertezik (774 m n.p.m.) wznoszą się na ok. 300 m ponad lustro Dunajca.

Przełom Dunajca - to miejsce gdzie rzeka Dunajec ma charakterystyczną dolinę rzeczną = o wąskim dnie i stromych zboczach i pokonuje na swej drodze przeszkodę, którą stanowią wapienne pasmo górskie Pienin. Przełom ten ma kręty meandrowy przebieg i rozciąga się pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Od dziesiątków już lat organizowane są tutaj regularne spływy na tratwach (18 km).

Na Trzech Koronach i Sokolicy wybudowane zostały galerie widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na panoramę Pienin. Największą atrakcją parku jest niewątpliwie spływ tratwami przełomem Dunajca. Koniecznie trzeba również zwiedzić zamek w Czorsztynie.

Dyrekcja PPN informuje, że wstęp na teren Parku jest bezpłatny. Cały obszar wraz z częścią słowacką zwiedzać można bez ponoszenia kosztów.



Top