ostróda - miasto na mazurach zachodnich
Ostróda to największe miasto Zachodnich Mazur o niesamowicie atrakcyjnym położeniu. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się pięć jezior. Największe z nich to Jezioro Drwęckie. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca objęta na całej swojej długości ochroną rezerwatową.
Każdy znajdzie tu formę odpoczynku odpowiednią dla siebie. Dla miłośników spacerów, wycieczek rowerowych, grzybobrania odpowiednim miejscem będą okoliczne lasy. Wody okolicznych jezior to z kolei odpowiednie miejsce dla żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy, jak również tych, którzy kochają zażywać kąpieli słonecznych. Każdy znajdzie tu rodzaj zakwaterowania odpowiedni dla siebie. Dla turystów o bardziej zasobnych portfelach wybudowano hotele, które oferują wysoki standard usług. Dla mniej zamożnych jest bogata oferta pensjonatów i kwater prywatnych. W jezioro Drwęckie, którego brzeg znajduje się w centrum miasta, wcina się 700-metrowe molo. Jest to ulubiony deptak spacerowy mieszkańców i turystów, który latem staje się sceną licznych koncertów.
W sezonie letnim w Ostródzie odbywa się wiele imprez kulturalnych i festiwali, które na stałe wpisały się w imprezowy kalendarz miasta m.in. Ostróda Hot Summer Days i Ostróda Reggae Festiwal. Ostróda jest miastem bardzo klimatycznym. Ten wyjątkowy klimat tworzy zarówno jej położenie, jak i zabytki, które się tu znajdują.
Nieopodal mola wznosi się średniowieczny zamek krzyżacki. Po bitwie pod Grunwaldem przywieziono tu ciało wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Na zamku przebywał również Napoleon Bonaparte. Działająca w Ostródzie Drużyna Rycerska Komturii Ostródzkiej i Bractwo Rycerzy Gwiazdy Zarannej organizują na zamku turnieje rycerskie, pokazy tłoczenia monet i strzelania z łuku. W zamku mieści się muzeum, galeria i sala bankietowa.
Kolejnym zabytkiem godnym uwagi jest kościół pw. Najświętszej Marii Panny z XIX w. Znajduje się w nim XIV-wieczna, przeniesiona z Gierzwałdu figura gotycka - Pieta. Z innych zabytków warte zobaczenia są dwa zachowane pruskie kompleksy koszarowe.
Informacje zaczerpnięto z:
J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"