Logo

Olecko

Olecko

Miasteczko malowniczo położone nad jeziorem Olecko Wielkie. Jest rajem dla żeglarzy, wędkarzy, myśliwych, grzybiarzy oraz amatorów wycieczek pieszych i rowerowych. Latem staje się tętniącym życiem ośrodkiem wypoczynkowym.Na przestrzeni wieków Olecko kilka razy zmieniało swą nazwę. Najpierw nosiło nazwę Margrabowa pochodzącą od tytułu władcy Prus – margrabiego Albrechta Hohenzollerna. W 1920 roku przeprowadzono plebiscyt wśród mieszkańców w sprawie przynależności Olecka do ziem polskich bądź niemieckich. Zwyciężyła druga opcja. Wraz z tym zwycięstwem nazwa miasta została zmieniona na Treuburg czyli “Wierne Miasto”, by ostatecznie w 1945 r. przyjąć nazwę Olecko.


Miasto w pełni wykorzystuje zalety swojego położenia. Nad jeziorem znajduje się piękna plaża i molo, na którego końcu znajduje się skocznia. W wodach jeziora kryją się prawdziwe skarby dla adeptów nurkowania – pancerna kasa miejska z 1914 r. i wrak niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej. 


Wokół jeziora Oleckie Wielkie została poprowadzona trasa poznawcza “Wiewiórcza ścieżka”. Posiadajaca 12 km długości ścieżka przeznaczona jest dla spacerowiczów i rowerzystów. Z wieloma punktami widokowymi i tablicami edukacyjnymi pomocnymi podczas lekcji przyrody stanowi atrakcję dla dziećmi i młodzieży. Ze ścieżki można podziwiać panoramę jeziora oraz ptactwa: kaczki, łyski, perkozy i łabędzie.


Na spacer warto się też wybrać do Parku Hindenburga, w którym centralnym obiektem jest pomnik-mauzoleum z 1927 r. wybudowany na pamiątkę niemieckich żołnierzy poległych w okolicach Olecka w czasie I wojny światowej. Swoim wyglądem pomnik przypomina zamki krzyżackie. Ma kształt półrotundy z arkadowymi otworami i wieżycami. Miejsce posiada naprawdę specyficzny klimat.


Do ciekawostek należy fakt, iż rynek XVI-wiecznej Margrabowej był największym w  Prusach. Jego boki miały 200 metrów długości. Do dziś jest jednym z największych rynków w Polsce choć trudniej go dokładnie zmierzyć, gdyż na jego środku znajduje się park z kościołem.CENA PLN
70.00 os/noc
CENA PLN
180.00 os/noc
CENA PLN
220.00 os/noc
Top