lidzbark warmiński
Będąc na Warmii nie można ominąć Lidzbarka Warmińskiego z jego najznamienitszym zabytkiem, jakim jest zamek biskupów warmińskich, nazywany Wawelem Północy. Zamek jako przykład gotyckiej średniowiecznej architektury obronnej został wpisany na światową listę zabytków klasy “0”.
Lidzbark Warmiński leży w widłach dwóch rzek: Łyny i Symsarny. Dzieli go zaledwie 30 km od granicy z Rosją. W okolicy miasta znajduje się kilka jezior m.in. Jezioro Blanki, czy Jezioro Symsar.
Wspomniany zamek pochodzi z XIV wieku i przez 400 lat był siedzibą biskupów warmińskich, wśród których nie brak wybitnych postaci. Urząd biskupa piastował tu m.in. Ignacy Krasicki. Dziś budowla z całym systemem fos i murów obronnych zachwyca swoją architekturą. Nie należy jednak poprzestać na zwiedzeniu zamku, bo Lidzbark jest bogaty również w inne zabytki: Kościół i Cerkiew p. w. Św. Apostoła Piotra i Pawła, Oranżerię Krasickiego, Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża, Wysoka Brama, która niegdyś jako jedna z trzech prowadziła do miasta oraz Mury Obronne.
Świetną pamiątką z Lidzbarka, z Warmii będzie Warminka. Jest to drewniana tradycyjna laleczka, która ma na sobie namalowany tradycyjny strój warmiński z XVIII wieku, czyli bogato marszczoną spódnicę, westkę, czy jubkę, a na głowie czepiec tzw. mickę czy galonkę. Ta regionalna pamiątka została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną w konkursie na Turystyczną Pamiątkę Regionu.
W Lidzbarku Warmińskim odbywają się cyklicznie imprezy. Najbardziej znane są sierpniowe Biesiady Humoru i Satyry, w których biorą udział najbardziej znane polskie kabarety i satyrycy. W okolicach 4 marca odbywa się jarmark Kaziuki – Wilniuki. Wielu mieszkańców miasta pochodzi z Wileńszczyzny. Stąd też zwyczaj czczenia patrona Litwy św. Kazimierza. Nie lada atrakcją jest rekonstrukcja bitwy z 1807 r., w której armia francuska pod wodzą Napoleona Bonaparte walczyła z armią rosyjsko-pruską.
Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się nad pobliskie jeziora lub do Ośrodka Sportów Zimowych “Góra Krzyżowa”. Zimą można tu pojeździć na nartach, spróbować skoków narciarskich, lub poszaleć na torze saneczkowym, a latem na rowerach górskich po trasie dla biegaczy narciarskich.
Informacje zaczerpnięto z:
J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"