krynki
Krynki – historia miejscowości sięga XV wieku, gdzie w 1509 r. prawa miejskie nadał król Zygmunt Stary. W tamtych czasach wybudowano kościół i miasto szybko się rozwijało. Niestety podczas najazdów szwedzkich i wojny moskiewskie miejscowość była grabiona i trafiła pod zabór rosyjski. W czasie wojen miejscowość zamieszkiwali Żydzi, gdzie Niemcy mieli tu swoje getto. Sprawiło to ogromne wyludnienie i spustoszenie miejscowości.
Krynki dziś są spokojnym miasteczkiem, które prawa miejskie odzyskały 1 stycznia 2009 roku. Życie toczy się tu w wolnym tępie pośród pięknej przyrody. Miejscowość położona jest w dolinie i dlatego z każdej części miasta rozciąga się piękna panorama. Uwagę przykuwa rynek nazywany ,, Placem Jagielońskim” z którego rozchodzi się 12 ulic, z dużym rondem pośrodku.
Zabytki w miejscowości:
- Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia NMP obecny wygląd pochodzi z 1864 r, w stylu neoromański i bizantyjskim,wcześniej była to cerkiew drewniana
- Pamiątki po ludności Żydowskiej
- Synagoga Kaukaska - z połowy XIX w. z czterospadowym dachem. Dziś należy do Gminnego Ośrodka Kultury
- Synagoga słonimskich chasydów z XIX w., budynek o dwukondygnacjach z półokrągłymi oknami
- Cmentarz żydowski z XVII wieku jako najstarszy na Podlasiu zabytek po żydach
- Kościół pod wezwaniem św. Anny z 1913 r. w stylu gotyckim
- Dzwonnica przy kościele św. Anny z końcówki XIX w. w stylu neogotyckim z dwoma dzwonami z mniejszym z 1713 r i większy z 1925r.
- Ruiny Zespołu Dworskiego park De Virionów z XVIII /XIX w. - otoczony parkiem starych drzew w pobliżu Zalewu Kryńskiego.