Logo

Kościół Mariacki

kościół mariacki

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, szerzej znany jako Mariacki, jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków nie tylko Krakowa, ale całej Polski. Oprócz swojej roli turystycznej, kościół pełni także istotne role kościelne, będąc drugą najważniejszą świątynią w Krakowie. 

Jego historia sięga XII wieku, kiedy wzniesiono na miejscu obecnego kościoła drewnianą świątynie romańską. Nie przetrwała ona jednak długo, gdyż została zniszczona w czasie najazdów tatarskich. Na przełomie XIII i XIV wieku wybudowano w miejsce starej świątyni nową, murowaną, w stylu wczesnogotyckim.

Pierwotnie był to obiekt halowy, jednak ze względu na niedobór światła, z biegiem czasu przebudowano go, tworząc wysokie okna i zmieniając układ na nawowy. W XV wieku dobudowano liczne kaplice boczne oraz polecono Witowi Stwoszowi wykonanie ołtarza, który okazał się być jego najwybitniejszym i najbardziej rozpoznawalnym dziełem. Centralną cześć stanowi scena przedstawiająca śpiącą Marię, otoczoną gronem apostołów. Skrzydła natomiast przedstawiają sześć Radości Marii (ołtarz otwarty) oraz sceny z życia Marii i Jezusa (skrzydła zamknięte). W kolejnych okresach następowały liczne przebudowy, najpierw na styl barokowy, a następnie neogotycki. Dopiero od końca XIX wnętrze kościoła nie ulegało większym przeobrażeniom. Cały obiekt został poddany gruntownej renowacji pod koniec XX wieku i od tego czasu świeci pełnią blasku. 

Świątyni nie sposób nie zauważyć na krakowskim rynku. W oczy rzucają się przed wszystkim dwie wierze, z którymi wiąże się legenda. Ponoć budowę wież powierzono dwóm braciom, którzy zaczęli ze sobą rywalizować. Jeden z nich znacznie szybciej posuwał się z robotami. W związku z tym, drugi brat był tak zazdrosny, że postanowił zamordować rywala, a następnie zakończył jego wieżę prostą kopulą, natomiast swoją część budowy doprowadził do końca. 

Z kościołem związana jest historia - z wyższej wieży co godzinę odgrywany jest hejnał – melodia symbol. Muzyka urywa się nagle, co związane jest z historią najazdu tatarskiego. Kiedy na Kraków nacierać zaczął nieprzyjaciel, trębacz ostrzegał gród dmąc w instrument. Niestety dosięgła go strzała tatarska, urywając hejnał. Mimo śmierci obserwatora, dzięki ostrzeżeniu dano radę zaryglować bramy miejskie. Na pamiątkę tamtego wydarzenia, od około 700 lat co godzinę wygrywana jest z Kościoła Mariackiego melodia.  

Top