Logo

Klasztor Wigry

Klasztor górujący nad jeziorem Wigry                          


Zabudowania klasztorne wznoszą się nad Wigrami i mogą przywodzić na myśl twierdzę zbudowaną na wzgórzu. Klasztor stoi tu od niemal 300 lat, a zbudowali go Kameduli - przedsiębiorczy zakon, który przybył tu z Włoch.


Wkrótce po osiedleniu mnisi zaczęli działalność, nie skupiając się tylko na medytowaniu. Zakładali nowe wsie i folwarki, tworzyli huty żelaza, szkła, miedzi, rudnie, potasznie i smolarnie. Kameduli w związku z pracami wycieli znaczną część puszczy. Zakonnicy zaczęli też budować kościół i budynki przykościelne, przyłączyli się także do pobliskich miejscowości usypując groblę. Niestety wkrótce w 1671 roku drewniany kościół spłonął. Budowa nowego zajęła mnichom około 50 lat, był to murowany klasztor w stylu barokowym. Cały zespół wzniesiono na wzgórzu na dwóch poziomach gdzie umieszczono pustelnicze domki z ogródkami.


Noszący się na biało zakonnicy wiedli surowe, pustelnicze życie. Żyli w ascezie, milczeniu, zachowywali pełen post i odżegnywali się od jakichkolwiek kontaktów z kobietami. Nie przeszkadzało to im jednak w zdobywaniu dóbr materialnych. W XVIII wieku byli w posiadaniu 300 kilometrów kwadratowych gruntów leśnych, ornych i jezior (włączając w to jezioro Wigry). Ponadto należało do nich 56 wsi, 11 folwarków i miasto Suwałki. Całe to bogactwo zostało skonfiskowane w 1800 roku przez Prusaków. Zakonnicy zostali wysiedleni do Bielan Warszawskich.

W 1800 roku utworzono na Wigrach biskupstwo wigierskie, które po kilku latach przeniesiono do Sejn.Największe zniszczenia klasztoru nastąpiły w czasie I i II wojny światowej. Mimo ze po I prawie udało się odbudować, to po II wojna ponownie zmieniła klasztor w gruzowisko.Po tym okresie klasztor odbudowano. 


Na zabudowania klasztorne składa się: Kościół pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wieża zegarowa, siedemnaście eremów tzn. pustelni, dawny Dom Kanclerski, Dom Królewski, Domek Furtiana i refektarz. Wszystko to podtrzymywane jest murami oporowymi. W świątyni znajduje się krypta ze szczątkami zakonników i grobem biskupa Franciszka Karpowicza. U stóp klasztoru znajdują się obecnie ogrody, w których odbywają się różne imprezy plenerowe.


Piękny klasztor, widoczny na wzniesieniu z oddali przyciąga rzeszy turystów. Można tu wynająć pokoje, zjeść. Atrakcyjne są wnętrza kościoła, a także możliwość zejść do podziemi gdzie znajdują się grobowce mnichów z ich malowidłami ściennymi. Atrakcją jest również możliwość wejścia na wieżę zegarową, gdzie rozciąga się przepiękny widok na jezioro Wigry i zabudowania przyklasztorne. Nocą klasztor i wszystkie ereny są podświetlone.W 1999 roku na Wigrach przybywał  Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki, stąd też dodatkowo przybywają pielgrzymki by obejrzeć pokoje gościnne, w których przebywał papież, a także popływać statkiem papieskim. Klasztor Wigierski jest wizytówką Suwalszczyzny i najbardziej kojarzony z tym rejonem Polski.                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       

Informacje zaczerpnięto z:W. Baruta, "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"

Noclegi w okolicy - Klasztor Wigry

CENA PLN
50.00 os/noc
Top