Logo

Kętrzyn

kętrzyn

Historia miasta sięga średniowiecza, kiedy to w 1357 roku zostały mu nadane prawa miejskie. Nazwa Kętrzynzostała przyjęta dopiero w roku 1946. Wcześniej był to Rastenburg.

Kętrzyn był grodem warownym, o czym świadczą zachowane do dziś zabudowania miejskie. Najważniejsze z nich to zamek krzyżacki z XIV wieku i kościół św. Jerzego. Budynek kościoła może się wydać nietypową budowlą obronną, ale jego wygląd rozwiewa wszelkie wątpliwości. Świątynia miała ganki dla straży i basztę. W XV wieku została otoczona dodatkowym murem obronnym z basztami.

Ogromną atrakcją Kętrzyna jest stadnina koni. Hodowane są tu masywne ogiery ras zimnokrwistych. Godnym podkreślenia jest fakt, iż tutejsza stajnia jest druga pod względem wielkości w Europie. Mieści się w dawnej królewskiej stadninie koni trakeńskich, zbudowanej w 1877 r. i ma 150 metrów długości. Stajnia może pomieścić nawet 150 koni. Propozycją dla turystów są wycieczki bryczkami do pobliskiej Świętej Lipki – Sanktuarium Maryjne i Gierłoży – kwatera Hitlera “Wilczy Szaniec”.


Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Top