Logo

Karkonosze-najwyższe pasmo górskie Sudetów

Karkonosze - najwyższe pasmo górskie Sudetów. Jego szerokość waha się od 8 - 20 km, a długość wynosi blisko 70 km. Karkonosze zajmują powierzchnię około 650 km 2, z czego 185 km 2 należy do Polski (prawie 30%). Granica przebiegająca głównym grzbietem Karkonoszy dzieli je pomiędzy Polskę i Czechy. Karkonosze należą do Światowej sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, a od 1959 roku część granicznego grzbietu wraz z Wodospadem Szklarki i Górą Chojnik stanowią Karkonoski Park Narodowy.


Głównym Grzbietem Karkonoszy - którym biegnie granica polsko-czeska - jest grzbiet od Przełęczy Szklarskiej (886 m n.p.m) do Przełęczy Lubawskiej (516m n.p.m.) i dzieli się na Grzbiet Śląski, Grzbiet Czarny,Kowarski i Lasocki. Najwyższym szczytem jest Śnieżka - 1602 m n.p.m., drugim zaś co do wysokości jest Szrenica 1331 m n.p.m. Na obydwa szczyty można dotrzeć wyciągiem krzesełkowym. W XVII wieku Śnieżka była najliczniej odwiedzanym szczytem górskim w Europie.



Karkonosze posiadają cechy rzeźby wysokogórskiej. Posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne - od podgórskiego, aż do piętra subalpejskiego. Piętro podgórskie zostało zamienione na pola uprawne i łąki. W reglu górnym i dolnym zachowało się jednak dużo oryginalnego drzewostanu mieszanego, a także unikatowe torfowiska stokowe i wierzchowinowe. Fauna Karkonoszy to spora populacja sarn, jeleni i dzików. Można tu także spotkać muflony - sprowadzone na początku XX wieku z Pirenejów.

Klimat Karkonoszy jest bardzo surowy. Zimy są śnieżne - schodzi tu co rocznie 20 -30 lawin (Kocioł Małego Stawu, Śnieżne Kotły). Temperatury na grzbiecie są tak niskie, iż nie ma termicznego lata. Szczyt Śnieżki znajduje się w strefie subpolarnej.

Oryginalnymi elementami karkonoskich krajobrazów są malownicze formy skalne zwane skałkami. Wyróżniono około 150 grup skalnych i pojedynczych form o różnej wielkości i kształcie sięgającej nawet do 25 m. Z tymi kształtami wiążą się oczywiście różne legendy i nazwy - tak jak: Końskie Łby, Pielgrzymy, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Kotki i tak dalej.

Na wielu potokach płynących przez Karkonosze występują wodospady. Najbardziej znane to Wodospad Kamieńczyk (najwyższy w Sudetach - spada trzema kaskadami z wysokości 27 m), Wodospad Szklarki (woda spada z wysokości 13 m), Wodospad Podgórnej. Po Polskiej stronie Karpat występują także jeziora polodowcowe - Wielki Staw i Mały Staw (Mały staw - objęty ścisłą ochroną; głębokość 7,3 m), a także niewielkie Śnieżne Stawki. 

W Karkonoszach występuje także zjawisko inwersji - które polega na tym iż chłodne powietrze spływa w dół, a wyżej pozostaje cieplejsze. Efektem tego zjawiska jest "morze chmur" pokrywających Kotlinę Jeleniogórską. Ponad chmurami zaś wznoszą się wyższe wzniesienia i góry - na których świeci słońce.

MIEJSCOWOŚCI KARKONOSZY:
Jelenia Góra, Karpacz, Kowary, Szklarska Poręba

KARKONOSKIE ATRAKCJE:
Zamek Chojnik, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, Długi Dom - najstarszy budynek uzdrowiskowy (1537 r.) Cieplice - Jelena Góra, Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, Kościół Wang w Karpaczu, Podziemna Trasa Turystyczna Sztolnie Kowary (1200m - Labrynt Uranosa, Groty ze skarbami Walonów), Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi, Muzeum Ziemi (Szklarska Poręba), Bieg Piastów, Zawody psich zaprzęgów.

Top