Logo

Kanał Elbląski-szlak kajakowy i żeglarski

Kanał Elbląski - szlak kajakowy i żeglarski

Rejs Kanałem Elbląskim jest ogromną atrakcją turystyczną. Kanał łączy jeziora mazurskie z Zalewem Wiślanym. Jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Na odcinku Ostróda – Elbląg ma długość ponad 80 km. Przepłynięcie statkiem całej trasy z Ostródy do Elbląga zajmuje 11 godzin.

Różnica pomiędzy poziomami poszczególnych jezior wynosi 100 metrów i dlatego przepłynięcie powyższej trasy możliwe jest jedynie dzięki systemowi 5 pochylni. Nazwy pochylni to: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Statki są po nich przetaczane na specjalnych platformach ustawionych na szynach, które wprawiane są w ruch przez wielkie koła wodne zasilane wodą z wyższych poziomów. W zależności od kierunku rejsu statki wciągane są pod górę lub zjeżdżają w dół. Na trasie kanału znajdują się także 4 śluzy: Miłomłyn, Zielona, Ostróda i Mała Ruś.

Kanał Elbląski wraz z zespołem pochylni i śluz został w całości uznany za zabytek techniki. Został wybudowany w latach 1848-1860, a wciąż zadziwia prostotą rozwiązań technicznych i funkcjonalnością.

Top