Kajakowy Spływ Popradem
Poprad jest specyficzną rzeką, bo w niektórych miejscach płynie "pod gorę". Średni przepływ wody przy ujściu to 23 m3/ sekundę. Charakteryzuje się gwałtownymi przyborami wód, a rozpiętość ich stanu w dolnym biegu dochodzi do 4 m.
Spływ kajakowy proponujemy rozpocząć w Muszynie.
Muszyna jest miastem założonym w XIV w. i ma bardzo okazały rynek - świadectwo dawnych bogatych czasów, kiedy jej mieszkańcy handlowali solą. W mieście znajduje się rozlewnia wody "Muszynianka". Za miastem Muszyna mijamy "Obrożyska" rezerwat lipowy, czyli 35 hektarów lasu lipowego. Miejsce jest warte odwiedzenia w lipcu - kiedy kwitną lipy i nieziemski aromat lipowy rozchodzi się w okolicy. Od miejscowości Milik aż do wsi Andrzejówka (2-5 kilometr spływu) - wzdłuż rzeki można zobaczyć czarne bociany, czaple siwe i białe a także siedliska bobrów. Na końcu wsi Andrzejówka znajduje się wejście do tunelu kolejowego pod górą Kiczorą. Tunel ma 511 metrów długości i zajmuje 7 miejsce w Polsce pod tym względem. Na półwyspie Ługi, który rozpościera się zaraz za tunelem i wsią, proponujemy zrobić pierwszy przystanek.
Za Andrzejówką rozpoczyna się najpiękniejszy i najciekawszy szlak rzeki Poprad. W przysiółku Żegiestowo Zdrój Poprad tworzy pętlę zwana Łopatą Polską. Zaraz tez rozpoczynają się skręty, zakola i bystrzyny dajce wielkie przeżycia płynącym. Przy końcu pętli "Łopaty Polskiej" na trasie spływu znajduje się niebezpieczne miejsce. Jest nią słowacka elektrownia wodna umiejscowiona na górze Ołtarzyk (lewa strona Popradu). Przy wlocie wody do sztolni, którą woda przepływa na druga strone gór, jest próg skalny ułożony z kamieni w poprzek rzeki. Miejsce należy przepłynąć pojedynczo - w głebszym miejscu - czyli bliżej polskiego brzegu.Płynąc dalej mijamy Żagiestów znane uzdrowisko (od 160 lat), z bardzo wydajnym źródłem szczawy żelazistej "ANNA". Budynki, które są umiejscowione na stromiznach brzegu Popradu usytuowane są na platformach powstałych w wyniku wybrania skał ze stoków gór. Sprawia to wrażenie muszli ślimaków poprzyczepianych do zbocza.
Za Żagiestowem Poprad wypływa na szerszą przestrzeń, ale w dalszym ciągu są na nim zakola i bystrzyny. Kolejne mijane wsie to Zubrzyk i Wierchomla. W Wierchomli Małej zbudowano popularną Stację Narciarską Wierchomla. W miejscowości Łomnica kończy się polsko-słowacka granica na rzece - od tego miejsca Poprad płynie wyłącznie w Polsce. Łomnica słynie z dużej ilości źródeł wód mineralnych.
Następną miejscowością na drodze spływu kajakowego jest Piwniczna Zdrój, również uzdrowisko. Istnieje tu bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura lecznicza - miedzy innymi zabytkowa studnia z XVII w. Przepływając przez Rytro można zauważyć na wysokim wzgórzu ruiny zamku, gdzie do XIV w była królewska komora celna. Ostatnim miastem na szlaku spływu kajakowego Popradem jest Stary Sącz - miasto rówieśnik Krakowa. Za Starym Sączem Poprad łączy się z Dunajcem. Jest to koniec naszego spływu.
W czasie spływu nie można dopuścić do ustawienia kajaka w poprzek nurtu - wywrotka jest pewna. Spływ polecamy osobom sprawnym fizycznie - gdyż cały czas należy wiosłować.