Logo

Jezioro Śniardwy

jezioro śniardwy - mazurskie morze


Śniardwy są największym polskim jeziorem, często nazywanym “mazurskim morzem”. Ich powierzchnia wynosi ponad 113 km2. Leżą na szlaku żeglugi mazurskiej. Są połączone z jeziorami: Łuknajno, Roś, Tuchlin, Mikołajskim, Tyrkło i Białoławki, tworząc Wielkie Jeziora Mazurskie.  

Na Śniardwy można wpłynąć od strony jeziora Roś, z którego prowadzi Kanał Jegliński lub od strony jeziora Białoławki, które jest połączone ze Śniardwami rzeką Wyszką. 

Największe wyspy na “mazurskim morzu” to Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza. Według legendy Czarci Ostrów był siedliskiem mocy nieczystych, które wywoływały sztormy na Śniardwach. Pewien rybak o imieniu Trojan postanowił pewnego dnia dostać się na wyspę i ukraść skarb, który miał się tam znajdować. Udało mu się na nią dostać, pomimo ataków czarnej łapy z wielkimi pazurami. Odnalazł skarb, ale diabły nie pozwoliły mu go zabrać. Goniony przez czarnego niedźwiedzia został wciągnięty w głębię jeziora przez wspomnianą już czarną łąpę. Podobno po tym zdarzeniu śmiech diabelski rozbrzmiewał nad wyspą jeszcze przez długi czas.

Jezioro rzeczywiście należy do bardzo niebezpiecznych i kapryśnych. Znajduje się na nim wiele mielizn i głazów narzutowych, które kryją się 20-30 centymetrów pod powierzchnią wody i mogą być bardzo zdradliwe dla mniej wprawnych żeglarzy. Ponadto na Śniardwach często wieje mocny wiatr i powstają duże fale.

Miejscowości położone nad jeziorem to: Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Łuknajno, Okartowo, Popielno, Nowe Guty, Zdęgowo.

Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Noclegi w okolicy - Jezioro Śniardwy

CENA PLN
40.00 os/noc
Top