Logo

Jezioro Niegocin

jezioro niegocin - jedno z największych jezior mazurskich

Jezioro Niegocin jest trzecim pod względem wielkości akwenem na Mazurach. Jego powierzchnia to ponad 26 km2. Długość akwenu to prawie 11 kilometrów, szerokość prawie 5 kilometrów, a głębokość dochodzi do niemal 40 metrów. Jezioro ma niskie brzegi i przez to wydaje się jeszcze większe niż jest w rzeczywistości.

Z jeziora Niegocin można przepłynąć na jezioro Kisajno. Prowadzą tam dwie drogi: pierwsza przez zachodni Kanał Giżycki, druga przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i stamtąd Kanałem Piękna Góra.

Na północnym brzegu jeziora położone jest Giżycko, a na zachodnim Wilkasy, we wschodniej części jeziora znajduje się Wyspa Grajewska. Dwie duże zatoki jeziora uznawane są za odrębne jeziora. Chodzi o jezioro Boczne i jezioro Niałk. Wody jeziora zostały zaklasyfikowane do III grupy czystości.

Niegocin jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Jest tu bogata baza noclegowa, mnóstwo przystani żeglarskich, wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, kąpieliska. Rozległa tafla jeziora jest doskonała do organizacji na niej letnich regat. Zimą staje się rajem dla miłośników bojerów. Zwolennicy dzikich obozowisk mogą czuć się lekko rozczarowani, gdyż na jeziorze nie ma zakątków odpowiednich do rozbicia namiotu. Latem na jeziorze organizowanych jest wiele imprez żeglarskich. 

Inne miejscowości położone nad jeziorem to: Giżycko, Strzelce, Rydzewo, Kleszczewo.


Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Noclegi w okolicy - Jezioro Niegocin

Top