Logo

Jezioro Narie

jezioro narie

Narie to bardzo malownicze jezioro na Pojezierzu Iławskim, przez wielu uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Posiada urozmaiconą linię brzegową o długości ponad 50 km. Głębokość jeziora w niektórych miejscach wynosi ponad 40 metrów. Są tu liczne zatoki, półwyspy, 16 wysp, z których największe to Duża Wyspa, Duchów, Złota. Woda z jeziora została zaliczona do II klasy czystości.

Żeglarze są zachwyceni tym akwenem. Duże przestrzenie, wyspy i małe przesmyki między wyspami sprawiają, iż żeglowanie jest bardzo urozmaicone.Wody jeziora zostały objęte strefą ciszy, co oznacza, że nie można po nim pływać łodziami z silnikami spalinowymi. Cieszą się z tego wędkarze i nurkowie. 

Wody jeziora bogate są w takie gatunki ryb jak: sielawa, szczupak, liny, węgorze. Nurkowie doceniają dużą przejrzystość wody sięgającą w słoneczne dni nawet 5 metrów głębokości.

Najbardziej rozwiniętym turystycznie miejscem jest półwysep Kretowiny. Mamy tu bogatą bazę noclegową i zaplecze rekreacyjne z plażami, wypożyczalniami sprzętu wodnego.Inne miejscowości leżące nad Jeziorem Narie to: Bogaczewo, Bogusławy, Pojezierce i Wilnowo.


Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Top