Logo

Jezioro Mamry

jezioro mamry

                      

Mamry to największe mazurskie jezioro, drugie co do wielkości w Polsce, o powierzchni 104 km2. Jezioro Mamry składa się z sześciu połączonych ze sobą jezior: Mamry Właściwe (Północne), Kirsajty, Kisajno, Dobskie, Darglin i Święcajty. 

Dawniej były to odrębne jeziora połączone za sobą strumykami, ale poziom wody w XVI wieku podniósł się i w wyniku tego powstało jedno rozległe jezioro Mamry. Niektóre źródła uznają również za oddzielne jeziora zatoki na Mamrach np. Przystań czy Małe Mamerki. Z jeziora wypływa rzeka Węgorapa.

 Na Mamrach znajdują się 33 wyspy, w tym największa wyspa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich - Upałty. Ma powierzchnię 77 ha. Gniazdują na niej liczne gatunki ptaków wodnych i śpiewających. Z tego względu wyspę objęto ochroną rezerwatową. Mimo to jest dostępna dla żeglarzy i turystów. Mamry Właściwe są najdalej wysuniętym na północ jeziorem mazurskim. Jego wody zostały zaliczone do I klasy czystości. Przez jezioro Mamry wiedzie szlak żeglugowy z Węgorzewa przez Giżycko, Mikołajki do Pisza i Rucianego-Nidy. Rejs statkiem na tej trasie sprawi każdemu dużą przyjemność. 

Na brzegach jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne oraz wypożyczalnie sprzętu. Pełno tu również kąpielisk, zarówno dzikich, jak i publicznych. Jezioro Mamry jest też ciekawym akwenem dla nurków. W jego północnej części znajduje sie celowo zatopiony wrak starego jachtu “Arabeli”. Ciekawscy mogą go penetrować. Ze względu na dużą głębokość, na której leży – 33 metry, decydują się na to jedynie bardzo doświadczeni adepci nurkowania. Dla tych mniej doświadczonych utworzono na jeziorze Przystań podwodny tor przeszkód.

Miejscowości położone nad jeziorem Mamry to: Węgorzewo, Przystań i Pniewo.


Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Top