Logo

Jezioro Dobskie

jezioro dobskie

Jezioro Dobskie wchodzi w skład rozległego akwenu Mamry. Powierzchnia jeziora Dobskiego to ok. 56 km2.  Wody jeziora objęte są strefą ciszy. Nie można po nich pływać na łodziach motorowych.

Na jeziorze znajdują się 4 zalesione wyspy: Lipka, Wyspa Heleny, Wysoki Ostrów i Gilma. Wysoki Ostrów jest lęgowiskiem czapli i kormorana. Utworzono tu rezerwat, a więc wstęp na wyspę jest wzbroniony. I niewielu jest śmiałków, którzy ten zakaz łamią. Skutecznie odstrasza niezbyt miły zapach, który przywiewa wiatr od strony wyspy. W wyniku działania toksyn pochodzących z odchodów kormoranów wyspa jest pozbawiona roślinności i przedstawia osobliwy widok. Z daleka można dostrzec drzewa zupełnie pozbawione liści i czarne ptaszyska latające wokół nich.

Z inną wyspą jeziora Dobskiego - Gilmą łączy się historia plemienia Galindów, którzy mieli na niej swoje grodzisko ze Świętym Gajem, czyli miejscem odprawiania pogańskich rytuałów i czczenia pogańskich bogów. Krzyżacy podbili jednak i ten skrawek ziemi i na miejscu dawnej osady pruskiej postawili mały zamek. Niestety, nie przetrwał do dziś. Podobno na wyspie znajduje się także miejsce o szczególnych właściwościach radiacyjnych tzw. czakram.Miejscowości nad jeziorem to: Doba, Fuleda, Dziewiszewo, Pilwa, Jerzykowo, Radzieje, Łabapa.


Informacje zaczerpnięto z:

J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Top