Iława - miasto z 700-letnią tradycją
Iława jest pięknym miastem o ponad 700-letniej tradycji. Leży na południowym brzegu jeziora Jeziorak. Jego położenie wraz z licznymi zabytkami, które znajdują się na terenie miasta, czynią z niego bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku.
Najstarszym iławskim zabytkiem jest gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z XIV wieku. Obok neobarokowego ratusza jest to najbardziej rozpoznawalna budowla w mieście. Wewnątrz znajduje się rokokowy ołtarz. Wspomniany ratusz jest chlubą mieszkańców Iławy. Jest to imponująca budowla, która powstała na pocz. XX wieku. Poprzedni ratusz spłonął w 1706 r. Nieopodal ratusza znajduje się neoklasycystyczna hala miejska. Konflikty wojenne szczęśliwie nie spowodowały zniszczenia także innych iławskich zabytków takich jak: młyn nad rzeką Iławką, secesyjne kamieniczki, neogotycki dworzec kolejowy czy wieża ciśnień.
W okolicach Iławy znajduje się kilkanaście tras dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych. Liczne stadniny sprawiają, iż jazda konna jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Zachwyceni będą również żeglarze i kajakarze, gdyż z Iławy można dopłynąć do samego Bałtyku. Umożliwiają to okoliczne jeziora, rzeki i Kanał Elbląski, które tworzą system żeglugi śródlądowej. Na wodach jeziora Jeziorak panują dogodne warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu. Zimą tafla jeziora jest idealnym miejscem do ślizgania się na bojerach.
Najbardziej znaną imprezą organizowaną w Iławie jest festiwal jazzu tradycyjnego “Złota Tarka”. W połowie sierpnia każdego roku muzyka rozbrzmiewa w każdym zakątku tego miasta. Iława żyje tym festiwalem. W klubach, restauracjach i parku miejskim organizowane są przeróżne imprezy, w których jazz odgrywa rolę główną. Ulicami przechodzi parada muzyczna. W amfiteatrze odbywa się nawet specjalna Msza Jazzowa, do której przygrywają sławy jazzu tradycyjnego.
Informacje zaczerpnięto z:
J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"