grunwald
Miejsce wielkiej bitwy, która rozegrała się na polach grunwaldzkich 15 lipca 1410 roku. W starciu wojsk krzyżackich z wojskami polsko-litewsko-rusińsko-tatarskimi porażkę ponieśli Krzyżacy. Podczas bitwy poległ wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen i wielcy dostojnicy zakonu.
Wszyscy, którzy chcą się zapoznać z historią bitwy pod Grunwaldem powinni odwiedzić Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej znajdujące się na polach grunwaldzkich. W zbiorach muzeum są mapy, na których zilustrowano przebieg bitwy, kopie chorągwi oraz wydobyte podczas prac archeologicznych militaria.
Co roku na polach grunwaldzkich organizowana jest rekonstrukcja bitwy. Jest to największa taka inscenizacja w Polsce i Europie kontynentalnej. Bierze w niej udział wiele bractw rycerskich z Polski i Europy. W 2004 r. starło się ok. 1700 rycerzy. Natomiast w całej wielkiej inscenizacji bierze udział imponująca liczba ok. 3 tys. osób w strojach historycznych. Pierwsi uczestnicy zjawiają się pod Grunwaldem już na początku lipca, zakładając swoje obozy. Inscenizacja jest naprawdę spektakularnym wydarzeniem. Nie dziwi więc fakt, że ogląda ją ogromna, nawet 40-tysięczna publiczność.
Informacje zaczerpnięto z:
J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"