Logo

Grabarka - Święta Góra Grabarka

Grabarka - Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka położona jest na Wysoczczyźnie Drohiczyńskiej w odległości 12 km od Siemiatycz i 0,5km od wsi Grabarka w w województwie podlaskim. Miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia jest jak dla katolików Jasna Góra w Częstochowie.

Początki kultu sięgają XII wieku, gdzie powstały pierwsze cerkwie. Podczas najazdów tatarskich  cenna ikona Przemienienia Pańskiego - Spasa Izbawnika przeniesiona i ukryta w lasach na Górze Grabarce. Przeniesiona ikona z Mielnika na stałe pozostała już w Grabarce.Największy kult tego miejsca przypadł  na początku XVIII wieku, gdzie w pobliskich Siemiatyczach wybuchła epidemia cholery. 

Według  tradycji prawosławia, jeden ze starców miał objawienia aby mieszkańcy zanieśli krzyż na Górę. Tak więc każdy kto zaniósł krzyż i umył twarz w źródle u podnóża wzgórza został ocalony przed epidemią. Na pamiątkę tego ocalenia mieszkańcy wybudowali kaplice na wzgórzu. Dziś tłumy pielgrzymów tak jak kiedyś niosą  krzyż na wzgórze i zanim postawią trzy razy na kolanach okrążają świątynię.

Woda wypływająca ze źródła uznawana jest za cudowną i zgodnie ze zwyczajem po przetarciu twarzy zmywa choroby dlatego też trzeba zostawić chusteczkę na miejscu.

                         
Top