Logo

Gołdap

Gołdap


Gołdap to miejscowość uzdrowiskowa położona na tzw. Mazurach Garbatych. Od XVI wieku Gołdap posiada prawa miejskie nadane wówczas przez księcia Albrechta Fryderyka. Na przestrzeni wieków miasto było wielokrotnie niszczone, czy to przez konflikty wojenne, czy przez kataklizmy, które nawiedzały ten region.


O tym, że Gołdap ma status uzdrowiska, wie niewielu. A tymczasem mamy tu najczystsze w całej Polsce powietrze i borowiny o leczniczych właściwościach wykorzystywane do różnego rodzaju okladów. W miejscowym sanatorium można leczyć schorzenia narządów ruchu, układu oddechowego i reumatyzm. Ciekawostką jest fakt, że część zabudowań sanatorium to budynki byłej kwatery Luftwaffe, czyli Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych III Rzeszy. Większość budynków kwatery została zniszczona przez Niemców, gdy na te tereny zaczęła wkraczać Armia Czerwona.


Sowieci zapisali się w kartach historii Gołdapi jako okrutni oprawcy. Gdy zdobyli miasto w 1944 roku, urządzili w nim krwawą jatkę. Mordowali, gwałcili i grabili. Był to straszny odwet na mieszkańcach niemieckiej wówczas Gołdapi. Miasto na jesieni tego samego roku zostało odbite przez Niemców, by ostatecznie w 1945 roku znów trafić w ręcę okrytych złą sławą Rosjan. Dokonali oni wówczas niewyobrażalnych zniszczeń. Powierzchnia miasta w 90% została doszczętnie zrujnowana.


Dziś do Gołdapi warto przyjechać choćby po to, aby poszusować na nartach. W pobliżu miasta rozciągają się Wzgórza Szeskie, a na zboczu jednego z nich działa Centrum Sportowo-Rekreacyjne “Piękna Góra”. Są tu sztucznie naśnieżane trasy i wyciągi: orczykowy i krzesełkowy, a także tor saneczkowy czynny również latem. Można wtedy jeździć na nim na sankorolkach. 


Gołdap to również świetne miejsce na skosztowanie specjalności kuchni regionalnej, jaką są kartacze. Co roku w sierpniu Światowe Centrum Smakoszy Kartaczy organizuje mistrzostwa świata w jedzeniu tego specjału. Z innych oryginalnych imprez mamy tu jeszcze lipcowy Konkurs Krzyku rozgrywany w kategoriach: żeńskiej i męskiej.                       
Top