Logo

Gmina Ruciane - Nida

gmina ruciane - nida

                    

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo i turystycznie regionów Polski, a Gmina Ruciane-Nida to jedno z najbardziej urokliwych i malowniczych zakątków Mazur.Położona na styku trzech jednostek geomorfologicznych: Równiny Mazurskiej, Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Mrągowskiego, obejmuje swym obszarem znaczną część Puszczy Piskiej. Miasto i Gmina Ruciane - Nida zajmuje obszar 35,7 tys. ha, przy czym aż 25,337 tys. ha  przypada na lasy, a około 3,6 tys. ha na wody.

Turystyczny rozwój Rucianego zapoczątkowany został w drugiej połowie XIX wieku. W efekcie rozwoju komunikacji - zbudowano odcinek szosy Ruciane-Pisz, uruchomiono linię kolejową i szlak wodny, prowadzący z Giżycka do Mikołajek, Rucianego i Pisza. Budowa Zakładów Płyt Pilśniowych i Wiórowych w Nidzie, rozpoczęta w 1949 roku spowodowała wzrost liczby ludności i całej infrastruktura osiedla. 

Szybki rozwój Nidy przyczynił się do połączenia jej z sąsiadującym Rucianem. Po uzyskaniu 1 stycznia 1966 roku praw miejskich miasto wyrosło na jeden z ważniejszych centrów turystycznych.

turystyka

walory przyrodnicze, atrakcje, zabytki

Ruciane-Nida ze względu na atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Piskiej, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na styku jezior Guzianka Wielka i Nidzkie jest miejscowością, która odgrywa znaczącą rolę w obsłudze ruchu turystycznego. Już u schyłku XIX wieku, dzięki uruchomieniu linii kolejowej i szlaku wodnego Giżycko-Pisz, Ruciane przekształcało się z osady leśnej w ośrodek turystyczny. Po I wojnie światowej około 12 tys. osób rocznie odwiedzało Ruciane, co potwierdzało turystyczny charakter miejscowości, a Ruciane stało się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w dawnych Prusach Wschodnich. Charakteru tego nie utraciło do dziś. Powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych i pól namiotowych, które oferują turystom wypoczynek o różnym standardzie i cenach. 

Godnym uwagi jest fakt, iż Gmina Ruciane-Nida posiada największą w północno-wschodniej części kraju bazę turystyczno-wypoczynkową. Do tej pory turystyka stanowi podstawowy kierunek działalności gminy. Wybitne walory środowiska naturalnego oraz istnienie atrakcyjnych obiektów kulturowych i zabytkowych sprawia, że co roku rzesze turystów odwiedzają Ruciane-Nidę.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ciekawie ukształtowany teren zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury: szlaki piesze i rowerowe pozwalają z bliska przyjrzeć się mazurskiej faunie i florze. Zapaleni żeglarze, jak i amatorzy będą zachwyceni licznymi akwenami. Piękne zakątki jezior mazurskich mogą podziwiać nie tylko żeglarze, ale i turyści korzystający ze statków Żeglugi Mazurskiej. Spływ kajakowy rzeką Krutynią i Nidką na długo zostanie w pamięci wszystkim, którzy zdecydowali się na tę przygodę.

Warto też obejrzeć obiekty sakralne, m.in.: prawosławną cerkiew z 1923 r. i położony nad jeziorem Duś klasztor staroobrzędowców z XIX wieku w Wojnowie a także kościół neogotycki z 1898 r. w Wejsunach.

Na terenie gminy znajdują się pomniki przyrody: dwa dęby o obwodzie 565 cm i 320 cm oraz osobliwie wyglądająca sosna w kształcie liry. Natomiast w pobliżu wsi Wojnowo leży głazowisko obejmujące swoim zasięgiem 9 ha i skupiające 12 000 głazów, dwa z nich: jeden o obwodzie 975 cm i wysokości 1,2 m, drugi o obwodzie 700 cm i wysokości 1 m są pomnikami przyrody.

W miejscowości Kadzidłowo znajduje się czynny przez cały rok Park Dzikich Zwierząt, w którym można zobaczyć liczne gatunki zwierząt typowe dla tych terenów oraz rzadkie gatunki, m.in. jelenie Dybowskiego, św. Huberta, żubry, łosie. Obok, w tej samej miejscowości znajduje się Park Kulturowy, w skład którego wchodzą drewniane budynki stanowiące przykład mazurskiego budownictwa ludowego z przełomu XVIII i XIX wieku.

Wszystko to i wiele innych atrakcji zachęca do odwiedzenia tego jakże urokliwego zakątka Polski.


WARTO WIEDZIEĆ

Miłośnikom poezji polecić można spotkania z cyklu „Muzyka u Gałczyńskiego” odbywające się co roku w leśniczówce Pranie, w których udział biorą gwiazdy polskiej estrady.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE

  • Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - Leśniczówka Pranie
    Obrośnięta dzikim winem stoi na niewielkiej polanie w pobliżu stromego brzegu jeziora Nidzkiego. W budynku mieści się Muzeum K.I. Gałczyńskiego, we wnętrzu którego odtworzono warszawski gabinet poety. Ekspozycja obejmuje także liczne zdjęcia, rękopisy, listy i pamiątki. Konstanty Ildefons Gałczyński był poetą, którego twórczość w pewnym okresie życia była ściśle związana z Mazurami. Nieskazitelna przyroda - lasy, zwierzęta, jezioro, życzliwi, nowo poznani gospodarze i w końcu ukochana żona pozwolili skupić się na pisaniu. W Praniu powstały poematy "Kronika Olsztyńska", "Wit Stwosz", "Niobe" oraz wiele innych uroczych wierszy.

  • Izba regionalna w Wejsunach
    W jednej z drewnianych, zabytkowych chałup mieści się Izba Regionalna ze zbiorem starych mebli i sprzętów domowych, narzędzi tkackich, rolniczych, rzadkich egzemplarzy gazet i druków mazurskich pisanych po polsku. We wsi znajduje się też kościół neogotycki z 1898 roku. Najciekawszym znaleziskiem z Wejsun jest kamienny posąg starożytnego pruskiego bóstwa, tzw. Kamienna Baba, przedstawiająca boginię Kurko. Posąg znajduje się obecnie w Piszu.

  • Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie prowadząca program hodowli wolnej konika polskiego

  • Prom samochodowo-pasażerski kursuje od maja przez cały sezon. Łączy Wierzbę z zachodnim brzegiem jez. Bełdany – Mikołajkami i Kamieniem. 

  • Park Dzikich Zwierząt im. prof Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie
    Amatorom zwierząt żyjących na wolności, którzy chcieliby poznać ich zwyczaje i zachowanie polecamy wyprawę do Kadzidłowa. Na ponad 100 ha można przyjrzeć się z bliska dzikim mieszkańcom Puszczy Piskiej, takim jak: sarny, jelenie, daniele oraz rzadkim gatunkom: syberyjskim jeleniom Dybowskiego, św. Huberta, a nawet żubrom, łosiom i wilkom. Na specjalnie ogrodzonym terenie znajduje się wiele gatunków ptactwa leśnego, m.in.: czaple, żurawie, puchacze.

  • Klasztor staroobrzędowców w Wojnowie
    Podczas wakacyjnych wędrówek, będąc na Mazurach, warto odwiedzić wieś Wojnowo. Kręta droga wśród pól prowadzi do uroczo położonego nad brzegiem jeziora Duś klasztoru staroobrzędowców.

  • Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Wojnowie

  • "Osada Kulturowa" w Kadzidłowie

  • Salon hrabiny Marion Dönhoff w Dworze Łowczego w Gałkowie

geografia

Walory naturalne gminy to nieskażona przyroda, czyste jeziora a położenie w sercu Puszczy Piskiej z bogactwem fauny i flory sprzyja przejażdżkom rowerowym, konnym i spacerom. Zasoby leśne stanowią około 70% powierzchni gminy, a wody - ponad 10%.

Położenie gminy Ruciane-Nida na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich sprzyja uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów wodnych (żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing) i przyciąga co roku rzesze spragnionych wrażeń wodniaków. Przez zachodnią część gminy przepływa „królowa mazurskich rzek" - Krutynia, tworząca jeden z piękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Natomiast amatorom odkrywania tego, co nie do końca znane polecamy spływ rzeką Nidką, prowadzący przez dziewicze i dzikie tereny gminy Ruciane-Nida. Na szczególną uwagę zasługują możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Od lat funkcjonują liczne trasy rowerowe, jak choćby pętle wokół jeziora Nidzkiego i Bełdany oraz trasy piesze. Na takie wycieczki warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny lub kamerę, aby utrwalić na stałe piękno krainy.

Jezioro Śniardwy - największe w gminie i jednocześnie w Polsce, które nie bez powodu nazywane jest „mazurskim morzem". Przy tak dużej powierzchni i stosunkowo niewielkiej głębokości, w ciągu paru chwil mogą powstać dwumetrowe fale, prawdziwe wyzwanie dla wytrawnych żeglarzy.

Jezioro Bełdany uważane za najpiękniejsze jezioro mazurskie, gdzie malownicze zatoki i brzegi tworzą urozmaiconą i rozwiniętą linię brzegową. Maksymalna głębokość w części środkowej na wysokości miejscowości Kamień dochodzi do 46 m. Na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim, a na południowym krańcu poprzez śluzę komorową Guzianka z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim. Jezioro w większości otaczają lasy świerkowo-sosnowe Puszczy Piskiej. Największe wyspy to: Kamieńska i Piaseczna. Bełdany stanowią odcinek popularnego spływu rzeką Krutynią do Rucianego-Nidy.

Jezioro Nidzkie to legenda i natchnienie pisarzy i poetów. Okolone ze wszystkich stron lasami Puszczy Piskiej, ciągnie się szerokim łukiem od Rucianego-Nidy do wsi Wiartel. Wraz z 13. wyspami tworzy niezapomniany krajobraz, najpiękniejsze z nich to Płaski Ostrów, Mały Ostrów, Kępa, Wysoki Ostrów i Kalinowy Ostrów. Większość powierzchni jeziora zajmuje rezerwat krajobrazowy „Jezioro Nidzkie". Nad jeziorem położone jest Ruciane-Nida i wsie Krzyże, Karwica oraz oczywiście Pranie. Wokół jeziora biegną liczne ścieżki, które są nie lada atrakcją dla turystów pieszych i rowerowych.

Na szczególną uwagę zasługuje Puszcza Piska, jedyna w regionie pozostałość lasu pierwotnego. Różnorodność wód i terenów podmokłych, rozległe i dobrze zachowane kompleksy leśne sprawiły, że Puszcza Piska charakteryzuje się wielkim bogactwem świata roślin i zwierząt. Długa jest lista występujących tu roślin chronionych, stanowiących prawdziwe bogactwo tych terenów, wiele z nich to perełki naszych lasów i łąk. Podobnie ma się świat zwierząt. Lasy Puszczy Piskiej zamieszkuje kilka rodzin wilków, a po latach nieobecności pojawiły się także rysie.


Top