głotowo
Głotowo jest znane głównie z Drogi Krzyżowej zwanej Kalwarią Warmińską. Kalwaria została wybudowana pod koniec XIX w., ale Głotowo już od XIV wieku, za sprawą odnalezionej hostii, było miejscem, do którego ciągnęły liczne pielgrzymki.
Przenajświętsza Hostia została wykopana przez rolnika podczas prac polowych. Ukryto ją w 1300 roku przed Litwinami, którzy najechali na te ziemie. Po odnalezieniu hostia została umieszczona w kościele w Dobrym Mieście, ale według podań ustnych uparcie wracała do Głotowa. Postanowiono więc wybudować tu kościół (I poł. XVIII w.) na miejscu poprzedniego zniszczonego przez Litwinów.
Budowa Kalwarii została zainicjowana przez jednego z mieszkańców Głotowa, który powrócił z Ziemi Świętej i chciał, aby powstała tu kalwaria wzorowana na tej jerozolimskiej. W każdą stację Drogi Krzyżowej wmurowany jest kamień przywieziony przez niego z Jerozolimy. Budowa Kalwarii trwała kilkanaście lat, a brało w niej udział na przestrzeni tego czasu kilkanaście tysięcy wiernych. Bardzo wiernie oddano drogę, którą musiał przebyć Chrystus. Świadomość tego faktu pozostawia niezatarte wrażenie na biorących udział w dzisiejszej Drodze Krzyżowej.
Informacje zaczerpnięto z:
J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"