Logo

Elbląg

Elbląg - jedno z najstarszych miast polski

Elbląg jest jednym z najstarszych polskich miast. Został założony przez Krzyżaków w 1237 roku. Leży nad ujściem rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego i jest dziś największym portem w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto jest również ważnym punktem na mapie kulturalnej Polski.

Elbląg zmieniał kilkakrotnie przynależność państwową. Za czasów Władysława Jagiełły po bitwie pod Grunwaldem (1410 r.) przeszedł z rąk krzyżackich w ręce polskie, by znów na krótko znaleźć się pod panowaniem krzyżackim. W wieku XVII miasto znajdowało się pod okupacją szwedzką. Wiek XVIII to czas zaboru pruskiego. W granice Polski Elbląg wrócił w 1945 roku. Był wtedy doszczętnie zrujnowanym miastem. Zupełnemu zniszczeniu uległo podczas wojny Stare Miasto, które dziś jest rajem dla archeologów. Prowadzone są tu prace wykopaliskowe, odsłaniane fundamenty starych kamienic, na miejscu których buduje się nowe.

Na trasie zwiedzania Elbląga powinny znaleźć się następujące miejsca: Kościół Katedralny św. Mikołaja (XIII-XV w.), Brama Targowa z 1309 r. będąca pozostałością po murach miejskich, ścieżka kościelna, a na niej m.in. kościół podominikański (XIII-XVI w.), w którym dziś mieści się znane Centrum Sztuki Galeria El, Kościół św. Ducha (XIV w.) i św. Antoniego.Koniecznie trzeba też zobaczyć, a może wybrać się w rejs Kanałem Elbląskim, który jest najdłuższym kanałem żeglugowym w Polsce. Ma długość ponad 83 kilometrów, zespół pięciu pochylni i dwie śluzy.Położenie miasta nad akwenami wodnymi powoduje, iż jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Do wyboru są: żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo. Drogą wodną można się stąd dostać do Fromborka, Krynicy Morskiej i Kaliningradu. 

Zimą po zamarzniętych wodach Zalewu można ślizgać się na bojerach. Jest to też raj dla wędkarzy. W pobliżu Elbląga znajduje się wiele ciekawych miejscowości do zwiedzenia: 

  • Malbork ze swoim najbardziej znanym w Polsce zamkiem krzyżackim
  • Frombork ze Wzgórzem Katedralnym i historią związaną z Mikołajem Kopernikiem
  • Suchacz – miejscowość na Zalewem Wiślanym wyróżniająca się walorami przyrodniczymi, klimatycznymi i krajobrazowymi
  • Mierzeja Wiślana

Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Top