Logo

Błaskowizna


błaskowizna

Wieś założona w 1603 r. pierwotnie nazywana Wólką Błaskową, później Blaskowizną. Przepięknie położona, leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, na południowo - wschodnim brzegu jeziora Hańcza, stanowi wspaniały punkt wypadowy do zwiedzania przyrodniczych uroków Suwalszczyzny. Błaskowizna jest również świetną bazą nurkową - leżąc nad samym jeziorem Hańcza - najgłębszym jeziorem Polski - rokrocznie ściąga do siebie amatorów tego wodnego sportu. 

Położenie wsi jest szczególne z jeszcze jednego powodu - to właśnie tutaj Czarna Hańcza zaczyna swój bieg - wypływając z jeziora Hańcza ciągnie się aż do Białorusi, gdzie uchodzi o Niemna. Rzeka Czarna Hańcza jest jedną najbardziej malowniczych rzek w Polsce, spływ po niej kajakiem to przyjemność, której nie należy sobie odmawiać. 

Sama miejscowość jest spokojna, może nawet trochę senna - idealna na wypoczynek z dala od codziennego zgiełku. Znajduje się tu niewiele - sklep, kwatery agroturystyczne, przystanek PKS. Biorąc jednak pod uwagę położenie miejscowości - Suwalski Park Krajorazowy, leżący nieopodal oz turtulski i rezerwat Bachanowo, jezioro Hańcza i rzekę Czarną Hańczę - towarzystwo otaczające wieś jest wprost wyborowe a Błaskowizna jest tu łącznikiem.

Niewiele osób zna ciekawostę związaną z wsią - w czasach II wojny światowej Niemcy zbudowali tu potężne młyny do kruszenia kamienia. Miejsce ze względu na położenie było idealne - okoliczne głazowiska były bogate w surowiec. Kruszywo następnie transportowane było koleją przez Żytkiejmy do Gierłoży koło Kętrzyna. Z kamieni Suwalskiego Parku Krajobrazowego po części została zbudowana ówczesna siedziba Hitlera - Wilczy Szaniec.


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

Noclegi w okolicy - Błaskowizna

CENA PLN
150.00 os/noc
CENA PLN
200.00 os/noc
CENA PLN
285.00 os/noc
Top