Logo

Beskid Niski

Beskid Niski to świetne miejsce dla miłośników turystyki i sportu. Każdy amator pieszych wędrówek, kolarstwa górskiego czy nart będzie zachwycony możliwościami jakie oferuje ten urokliwy skrawek Polski. To również doskonała baza do odwiedzania słowackiej części Beskidu. Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego (Busov - 1002 m n.p.m.), znajduje się właśnie u naszych południowych sąsiadów. 


Szczególnie polecić można malownicze doliny nieistniejących dziś wsi. Wśród nich Radocyny, Ciechani, Regetowa, Jasiela oraz Bieliczna.Znajdują się też tu znane uzdrowiska Wysowa-Zdrój, Iwonicz-Zdój, Rymanów-Zdrój oraz Wapienne. Oferujące lecznicze wody mineralne, których właściwości cieszą się ogromnym uznaniem wśród kuracjuszy.Na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2003 wpisano dwa drewniane kościoły w Sękowej i Binarowej. Na każdym kroku urzeka nas ilość łemkowskich cerkwi i małych, drewnianych kościołów. 


W Szymbarku warto obejrzeć renesansowy dwór obronny Gładyszów. Do obowiązkowych punktów wycieczek należy zaliczyć jeszcze: skansen łemkowski w Zyndranowej, skansen pogórza w Szymbarku oraz  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukaszewicza w Bóbrce. Warto zajrzeć na stare cmentarze z okresu I Wojny Światowej, które są dziś świadectwem burzliwej historii tego skrawka Polski. Beskid Niski oferuje nam, oprócz mnóstwa dróg i ścieżek, 15 szlaków górskich oraz 6 szlaków tematycznych. Wybierając się w te góry warto zaopatrzyć się w dobrą mapę i odpowiednią odzież. Zmienne warunki atmosferyczne zwłaszcza w sezonie letnim mogą nas zaskoczyć na szlaku. 


Sezon zimowy to oczywiście narty. Istnieje tu kilkanaście wyciągów, które należy zaliczyć do tych mniejszych w kraju. Jednak wielu przyszłych narciarzy stawia swoje pierwsze kroki właśnie tu. Świetne warunki znajduje tu narciarstwo biegowe. 


Są to góry w których, również miłośnicy wędkarstwa, mogą znaleźć mnóstwo wspaniałych miejsc do połowu ryb. W ciszy i kontakcie z nieskazitelną przyrodą można tu z powodzeniem w Ropie i innych rzekach łowić pstrągi i lipienie. Kilka zbiorników zaporowych, stwarza dogodne warunki do połowu pozostałych gatunków ryb. Wyjątkowa dbałość o doskonałe warunki rozrodu i ochrona wód, procentują rozwojem tej gałęzi turystyki. 


Warto też odwiedzając Beskid Niski poszukać wśród zagubionych wsi perełek kulinarnych kuchni łemkowskiej. Są to potrawy proste, ale bardzo smaczne. Przyrządzane ze świeżych składników zadowolą nawet najbardziej wyszukane podniebienia. Próżno bowiem szukać podobnych „górskich specjałów” w innych regionach Polski.

Top