Logo

Baśniowym Szlakiem po Suwalszczyźnie

baśniowym szlakiem po suwaszczyźnie

Tradycyjnych szlaków turystycznych na Suwalszczyźnie nie brakuje. Ale jest też jeden wyjątkowy - Szlak Baśniowy, który wiedzie przez Wioski Bajek rozrzucone wśród jezior, rzek i pagórków Suwalszczyzny.

Po drodze odwiedzimy siedem wiosek. Każda inspirowana inną bajką, historią bądź legendą. W każdej w rolę przewodnika wciela się inna postać krasnoludka. 
Podczas przemierzania szlaku pomocne będą tzw. Karty Wędrowca. Mała Karta Wędrowca oprowadza nas po danej wiosce, a Duża Karta Wędrowca jest przewodnikiem po całym Baśniowym Szlaku. Karty powinny zapełnić się pieczątkami ze szlaku, za które zdobywa się nagrody. 

ZAUŁEK KRASNOLUDKÓW - Suwałki

Lokalizacja: 

ul. Kościuszki 31, ogród przy Muzeum im. Marii Konopnickiej

Opis:

Wioska inspirowana twórczością Marii Konopnickiej i zlokalizowana w ogrodzie na tyłach domu, w którym pisarka przyszła na świat. Postacie, które tu spotkamy, to niania Anusia i król krasnoludków Błystek. Po drodze usłyszymy legendę o powstaniu Suwałk. Czekają tu na nas pionki "olbrzymy" do gry, stylowa karuzela, niezwykłe lustra, kataryniarz i tron królewski, na którym można sobie zrobić zdjęcie.

WIOSKA WESOŁYCH WĘDROWCÓW - Nowa Wieś

Lokalizacja:

Nowa Wieś 9 k/Suwałk, przy Ośrodku "Maniówka"

Opis:

W towarzystwie Jana Wędrowniczka i krasnoludka Podziomka dowiemy się więcej o sztuce wytwarzania mąki, łowienia ryb, a także skąd się wzięła sieja na Suwalszczyźnie. Tutejsze atrakcje to: największy na świecie termometr, wiejskie zagrody, stragan Pani Marcinowej, Kasina Chata, młyn wiatrowy, bociani i stadko owiec.

WIOSKA DARÓW LASU - Kopiec

Lokalizacja:

Kopiec 7, gm. Sztabin k/Augustowa, „Janewiczówka”

Opis:

Wioska zlokalizowana w sercu Puszczy Augustowskiej. Znajduje się tu wielki kamień. Legendę o nim opowie Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek. Na miejscu trzeba odszukać rodzinę łosi i policzyć borsuki. Ponadto w jagodowym lesie znajdują się pajęcze sieci i mrówki olbrzymy. Natkniemy się tu również na budowlę wodną, która pomoże nam odszukać wodę.

WIOSKA DWÓCH MISTRZÓW - Puńsk

Lokalizacja:

Puńsk, ul. Szkolna 67, przy skansenie za karczmą

Opis:

W polskiej stolicy Litwinów znajduje się Wioska Dwóch Mistrzów, z których „jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami”, gospodarzem jest Koszałek Opałek. Poznamy tu legendę o królowej jezior "Pięknej Jegli i wężu Żaltysie, zagubimy się w labiryncie języków, wejdziemy na Aleję Słów i w końcu dotrzemy na Polanę Rozmów. A to jeszcze nie wszystko...

WIOSKA ZAPOMNIANYCH WOJÓW - Bałarzewo

Lokalizacja:

Bakałarzewo, ul. Młyńska 11, przy Gminnej Bibliotece Publicznej

Opis:

Wioska inspirowana historycznym ludem Jaćwingów. Przewodnikami po tej krainie będą krasnoludek Pietrzyk oraz rycerze Króla Błystka - Mikuła i Pakuła.

DOLINA PRZYGÓD NAD SZESZUPĄ - Rutka-Tartak

Lokalizacja:

Rutka-Tartak, ul. 3 Maja, zakole rzeki Szeszupy przy moście

Opis:

Na wędrowców czeka tu trasa z torem przeszkód i ścieżką zdrowia. Poprowadzi po niej krasnoludek Sikorek, który opowie też o zwyczajach różnych zwierząt. 

MIASTECZKO SEKRETNYCH ULICZEK - Sejny

Lokalizacja:

Sejny, ul. Konarskiego 23A, przy stadionie miejskim

Opis:

Wioska inspirowana dawną wielokulturowością Sejn. Znajdują się w niej domy: starowiera bednarza, litewskiego piekarza, żydowskiego krawca i polskiego szewca. Wędrowcy poznają także ich świątynie: zbór, molennę, synagogę i bazylikę. Przewodnikiem po wiosce jest paź Króla Błystka - krasnoludek Krężołek.

Źródło: www.basniowyszlak.pl

[justyna]

Top