Logo

Bartoszyce

bartoszyce

Bartoszyce leżą w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, zaledwie 17 km od granicy z obwodem kaliningradzkim. Począwszy od XIII wieku wielokrotnie zmieniały przynależność państwową, aby ostatecznie w 1945 roku znaleźć się w granicach Polski.

W XIII w. miasto należało do jednego z plemion pruskich Bartów, od XIV w. znajdowało się we władaniu Państwa Zakonu Krzyżackiego. Potem było jeszcze w granicach Księstwa Pruskiego (XVI w.) i Prus Wschodnich (XVIII w.).

W wyniku tych wszystkich zdarzeń historycznych, Bartoszyce są dziś miastem wielokulturowym. Po wcieleniu ich do państwa polskiego przesiedlono na te tereny ludność z Polski Centralnej, Kresów, a także Ukraińców w ramach akcji “Wisła”. Pozostała tu także część rdzennej ludności niemieckiej. W wyniku tego przemieszania różnych narodowości powstała osobliwa mieszanka kulturowa.

Miejsca i zabytki, których nie można ominąć będąc w Bartoszycach to: Stare Miasto z zabytkowym układem urbanistycznym, Spichlerze (w jednym z nich znajduje się doskonała restauracja, w której można posilić się przysmakami kuchni polskiej z wpływami kresowymi), Brama Lidzbarska z ok. 1468 r., liczne kościoły m.in. Św. Jana Chrzciciela czy Św. Brunona oraz “Kamienne Baby” - Gustebalda i Bartek, czyli prymitywne kamienne posągi, których powstanie datuje się nawet na I tysiąclecie naszej ery. Koniecznie trzeba też odbyć spacer po Parku Elizabeth u podnóża Góry Zamkowej.

Świetną propozycją na spędzenie czasu dla aktywnych będzie spływ kajakowy rzeką Łyną, podczas którego można podziwiać piękne krajobrazy i pokonywać przeszkody znajdujące się na drodze w postaci powalonych drzew i głazów. Dla mniej aktywnych pozostaje łowienie ryb w tej pięknej i czystej rzece.

Bartoszyce są miastem, w których odbywa się wiele imprez kulturalnych. Na wymienienie na pewno zasługuje Międzynarodowy Bart Pop Folk Festiwal, którego celem jest propagowanie muzyki folkowej oraz pop.


Informacje zaczerpnięto z:

  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"

  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"

  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Top